USA porušily předchozí dohody

Sobotními nálety na radikály v syrské provincii Idlib USA porušily dosavadní dohody a předem o svém záměru neinformovaly ani Rusko ani Turecko, jejichž armády v oblasti působí. S odvoláním na ministerstvo obrany to včera oznámila ruská agentura TASS.

V Idlibu má od sobotního rána platit příměří, které chce dodržovat syrská armáda. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) včera vládl v oblasti relativní klid. Poradkyně syrského prezidenta Bašára Asada ale upozornila, že příměří je dočasné. »Je součástí větší strategie osvobození každého centimetru syrského území,« řekla. Spojené státy americké bez ohledu na příměří, jehož ale nejsou součástí, v sobotu zaútočily na místo setkání vůdců extremistických skupin. Nejméně 40 účastníků schůzky při tom zahynulo, potvrdila SOHR. Ta situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory. Ruské ministerstvo obrany včera uvedlo, že tím USA ohrozily příměří a způsobily množství ztrát na životech. Ruská ani syrská letadla podle ministerstva nyní v oblasti neoperují.

Spojené státy se v Sýrii podílely v rámci širší mezinárodní koalice na porážce teroristické organizace Islámský stát (IS). Rusko je spojencem Damašku, Turecko podporuje část povstaleckých skupin. Washington a Moskva mají mezi sebou dohodu o varování svých armád před připravovanými operacemi. Syrská armáda a její spojenci bojují o provincii Idlib od dubna. Jde o jedinou část země, kterou mají pod kontrolou ještě odpůrci Damašku a islámští radikálové.

(čtk)

2. 9. 2019  (čtk)