»Oslavy«? Patologická antiruská nenávist!

Prvního září 1939 začala válka. Prvního září 2019 se konají, alespoň podle jedné z moderátorek televize, »oslavy« začátku války. Ke cti oné televize se znovu slovo »oslava« neobjevilo. To však bylo, pokud jde o vzpomínkovou akci, snad všechno pozitivní. Poláci, kteří totiž onu »oslavnou cestu« zorganizovali, nepozvali prezidenta Putina ani jakéhokoli zástupce Ruska, protože prý podle stanice Nova – kvůli agresivnímu chování Ruska k jiným státům.

[o]

Česká televize zase nabídla ve svém zdůvodnění tvrzení, že válku začalo Německo a Sovětský svaz. Němci ovšem pozváni byli, Rusové nikoli. Několik desítek pozvaných státníků, mezi nimiž byli i nejvyšší představitelé právě Německa, tvořilo tak stafáž polské nadutosti.

Jaké však »agresivní chování«? Má Rusko snad vojenské základny v celém světě a zasahuje svými letadly proti nepohodlným vládám v zemích, kde jsou suroviny či mají strategické místo? Svrhává vlády, podporuje »barevné« či »arabské« revoluce, na jejichž konci bývá rozvrat doposud klidného a vcelku spořádaného státu, a poté suroviny z těchto zemí směřují dokonce za moře?

Kdo vlastně byl na samém počátku oné hrůzné války, podle ČT »nejkrutější a největší v dějinách«? Asi bych těmi »nej« moc »neházel«, protože totéž lze říci o válce Velké, o válce třicetileté, kdy dokonce téměř vyhynulo obyvatelstvo některých zemí a regionů a rozvráceno bylo všechno. To ve jménu kříže a touze po moci.

K onomu prvnímu září 1939 vůbec nemuselo dojít, kdyby na jednání o spojenectví do Leningradu přijeli zástupci Británie a Francie mající právo vyjednávat, a ne jen tak nezávisle diskutovat, a Polsko bylo vstřícné v případě válečného konfliktu k průchodu sovětských vojenských sil či se k případné smlouvě mocností připojit. Jejich vztahy s Německem a s ním podepsaná polsko-německá smlouva jim byly víc než bezpečnost země a zastavení možného agresora. Také Poláci totiž byli agresorem. Po Mnichovu ultimátem si přivlastnili československé Těšínsko a několik dalších míst v naší republice.

A Sovětský svaz? V době, kdy polská vláda uprchla ze země a nastalo období bezvládí, sovětská vojska 17. září 1939 bez bombardování a většinou bez bojových střetů obsadila místa, které si Pilsudského Polsko přivlastnilo po polsko-sovětské válce. Nerespektovalo tak linii britského ministra zahraničí Curzona, kterou chtěla prosadit Společnost národů, a usadilo se zde »natrvalo«. Vstupem na území za Curzonovou linií, k němuž se blížila nacistická vojska, obývané Ukrajinci, Bělorusy a Litevci, spojil Sovětský svaz po necelých dvou desetiletích zase znovu násilím od sebe oddělené národy. Kdo tedy byl agresorem?

Patologická antiruská nenávist polského státního vedení jen dokazuje, že ony »oslavy« mají daleko k varování před jakoukoli další možnou agresivitou, kterou zmíněné setkání představitelů bojujících stran mělo proklamovat.

Jaroslav KOJZAR

3. 9. 2019  Jaroslav KOJZAR