Není prezident jako prezident

Zatímco brazilský ultrapravicový prezident Jair Bolsonaro, který se vloni dostal k moci jen kvůli znemožnění kandidatury levicovému exprezidentu Lulovi, nedávno odmítl nabízenou pomoc ekonomicky nejsilnějších mocností ze summitu G7, bolivijský socialistický prezident Evo Morales (prakticky poslední mohykán z řad silné jihoamerické levicové vlny na počátku tohoto tisíciletí) se sice pozastavil nad nevelkou částkou nabízené pomoci, ale samozřejmě ji i tak přivítal a srdečně za ni poděkoval.

[o]

Zatímco Bolsonaro, který se netají svými sympatiemi k jihoamerickým krvavým vojenským diktaturám druhé poloviny minulého století, je v podezření, že nemá zájem na hašení mnohdy záměrně zakládaných tisícovek požárů nejen v amazonských plicích planety, protože podporuje právě odlesňování a zemědělce požáry zakládající na úkor místních indiánských kmenů, indiánský prezident Morales se dokonce nebál vzít mačetu a proklestit si nepřístupný terén v pralese, aby tu pomáhal sám hasit.

Zatímco Bolsonaro ostře vystupuje proti ekologům upozorňujícím na dalekosáhlé (a zřejmě nevratné důsledky) odlesňování Amazonie, ba dokonce jejich nevládní organizace obviňuje z podílu na zakládání těchto alarmujících požárů, Morales ekologům naslouchá a ruku v ruce s nimi nasazuje vlastní život.

A to doslova. Při své aktivní pomoci minulý týden nakrátko zabloudil v pralese, když se na východě země vracel z hašení požárů, informovala agentura DPA. Rýpalové, kterým se nikdy nezavděčíte, hlavu státu viní, že na své aktivní účasti na likvidaci požárů staví předvolební kampaň před říjnovými prezidentskými volbami, většina Bolivijců však jistě prezidentovo následováníhodné počínání ocení. I kdyby za ním bylo trochu zištnosti. Taková už zkrátka politika je – kdo neumí být aspoň částečně populistou, ten dnes nemá šanci uspět. A když tím i pomůže, tak koneckonců proč ne…

»Prožil jsem menší dobrodružství,« řekl s úsměvem na rtech prezident andského státu místní televizi. »Sešli jsme z cesty a téměř hodinu bloudili, ale díky vojákům jsme se zase našli.«

V Bolívii hoří v regionu Chiquitanía v departementu Santa Cruz poblíž hranic s Brazílií a Paraguayí. Zde byl také nasazen obří hasicí Boeing 747 Supertanker. Morales pomáhá s hašením v okolí města Roboré a v dalších obcích. Fotografie ho mj. zachytily v modré hasičské kombinéze a s vodní tryskou, kterou krotil plameny. Tak děkujeme, pane prezidente!

Roman JANOUCH

3. 9. 2019  Roman JANOUCH