Hurikán pustošil Bahamy

Hurikán Dorian pokračoval v noci v pomalém přechodu přes severní část souostroví Bahamy.

Rekordní atlantická bouří v historii ostrovů strhávala střechy domů, převracela auta, porážela stromy a stožáry elektrického vedení a způsobila rozsáhlé záplavy, informovala agentura AP.

Hurikán v neděli zesílil na pátý, nejvyšší stupeň s vichrem o rychlosti téměř 300 kilometrů v hodině. Během noci vítr lehce zeslábl na 265 kilometrů za hodinu, úřady na Bahamách ale nabádají občany, aby nadále setrvali v nouzových úkrytech.

Z postižených bahamských ostrovů zatím přicházelo jen málo zpráv; na řadě míst byly totiž přerušeny dodávky elektřiny a omezený je i přístup k internetu. Dá se ale předpokládat, že hurikán připraví mnoho místních obyvatel o domovy, uvedla agentura AP.

»Došlo k obrovských škodám na majetku a infrastruktuře. Naštěstí zatím nemáme zprávy o žádných ztrátách na životech,« prohlásila představitelka bahamského ministerstva cestovního ruchu a letectví Joy Jibriluová.

Jako první pocítily dopad hurikánu v neděli bahamské ostrovy Abaco, poté se živel přesunul nad ostrov Grand Bahama. Podle meteorologů bude hurikán pravděpodobně sužovat souostroví až do dnešního rána vzhledem k tomu, že postupuje velmi pomalu - rychlostí pouhých 1,6 kilometru za hodinu.

Jibriluová a vládní mluvčí Kevin Harris uvedli, že dostali od obyvatel ostrovů Abaco videonahrávky, na nich jsou vidět domy s chybějícími částmi střech, strhané dráty elektrického vedení a záplavové vody dosahující výšky automobilových střech.

Bahamský premiér Hubert Minnis prohlásil, že v některých oblastech ostrovů Abaco »není patrný rozdíl mezi tím, kde je oceán a kde začínají silnice«. Bouře mířila od Baham na západ k americkému pobřeží.

(čtk)

3. 9. 2019  (čtk)