Spišský hrad se hroutí

Části Spišského hradu na východním Slovensku, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO, hrozí kvůli špatnému technickému stavu zřícení.

Upozornilo na to slovenské ministerstvo kultury, podle kterého si sanační práce vyžádají 4,8 milionu eur (124 milionů korun).

Ministerstvo ve zvláštním materiálu uvedlo, že nedostatečné financování průběžných oprav vyústilo až do nynějšího havarijního stavu vícero objektů hradního komplexu. Rekonstrukci potřebují zejména románský »palác« ze 13. století a západní »paláce« rozsáhlé stavby. Tam hrozí zřícení zdí a kleneb.

Špatný stav staveb Spišského hradu, který, ač připomíná spíše zříceninu než klasický hrad, je hojně navštěvován turisty, odhalil monitorovací průzkum. Z jeho výsledků vyplývá, že poruchy a nedostatky konstrukcí se zejména v posledním období prohloubily. Porušení některých částí hradu označilo ministerstvo podle ČTK za kritické. Ve zmíněných částech hradu je například nutné opravit střechy a také zdi či stropy. Peníze za rekonstrukci chce úřad od vlády.

Už v roce 1994 se v areálu Spišského hradu, který je národní kulturní památkou, částečně zřítilo západní opevnění dolního nádvoří.

(rom)

3. 9. 2019  (rom)