Zemětřesení v Bílém domě

Američtí novináři si stěžují na postupné zhoršení mediální práce v3S Bílém domě, kde kontroverzní extravagantní prezident Donald Trump opustil zavedenou praxi briefingů a mluví radši s reportéry při nastupování do vrtulníku, kterým se pravidelně vydává na cesty po USA.

Dříve běžné prezidentské tiskové konference se nekonají už víc než pět měsíců, uvedl server Politico. Obvykle probíhaly tak, že prezident nebo jeho mluvčí novináře vyvolávali, aniž by tušili, kam bude otázka směřovat. Reportéři v Bílém domě, považovaní za americkou zpravodajskou elitu, měli většinou i možnost položit doplňující otázku.

Tato praxe ještě trvala v době, kdy byl mluvčím Sean Spicer. Za jeho nástupkyně Sarah Sandersové byla setkání novinářů s Trumpem kratší a vzácnější. Nynější mluvčí Stephanie Grishamová briefingy zrušila úplně. Na čí příkaz, je víceméně jasné…

Trump teď většinou hovoří s novináři na zahradě Bílého domu před nastartovaným vrtulníkem a podmínky improvizované tiskovky si diktuje sám, uvedl americký server. Reportéři na něj křičí otázky a prezident si vybírá. Příznivé zodpoví, nepříjemné ignoruje. S novináři se zdrží kolem půl hodiny, když má dost, odejde. Nespokojeni nejsou podle ČTK jen reportéři, ale i kameramani a zvukaři, kteří musejí pracovat za hluku rotorů!

Podle mluvčí Grishamové je prezident vůči novinářům tak vstřícný, že neví, nač si stěžují. »Prezident Trump komunikuje přímo s americkým lidem, a to víc, než kterýkoli jeho předchůdce v úřadu,« použila černý humor mluvčí s odkazem na Trumpův oblíbený Twitter. »Skutečnost, že novináři akreditovaní v Bílém domě nemají možnost se ukazovat v televizi, není náš problém,« zakončila arogantně Grishamová.

(rj)

3. 9. 2019  (rj)