CDU i SPD odmítají vládnout s AfD

Předsedkyně křesťanských demokratů (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová jasně vyloučila možnost koalice s protiimigrační Alternativou pro Německo (AfD) v Sasku, kde se v neděli uskutečnily zemské volby.

CDU volby se ziskem 32,1 % hlasů vyhrála právě před AfD, která obdržela 27,5 %. Obě strany by v parlamentu měly pohodlnou většinu.

V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD označila Krampová-Karrenbauerová výsledek hlasování ve spolkové zemi sousedící s ČR za složitý. Křesťanští demokraté zde sice vyhráli, získali ale nejnižší podporu od znovusjednocení Německa v roce 1990 (před pěti lety 39 %).

Zároveň ocenila kampaň saského ministerského předsedy a svého stranického kolegy Michaela Kretschmera, i to, že se vůči AfD jasně vymezil. Kretschmer se nechal opakovaně slyšet, že nepůjde do koalice s AfD, ani s Levicí (10,4 %, téměř o polovinu méně než před pěti lety). Na otázku, jestli si její strana může dovolit nechat čtvrtinu voličů, kteří byli pro AfD, stát mimo, odpověděla, že ano. Žádná spolupráce s AfD nebude, zdůraznila.

Spolupředseda protestní strany, která v Sasku téměř ztrojnásobila svůj předchozí výsledek, Alexander Gauland ale věří, že se uvnitř CDU objeví hlasy, aby strana s AfD alespoň jednala. Očekává totiž, že rozhovory o příští koalici, kterou by CDU mohla sestavit se sociálními demokraty (7,7 %) a Zelenými (8,6 %), budou v případě ekologické strany složité. »Pak se skutečně naskytne otázka: Není lepší promluvit si s AfD?« míní Gauland.

Spolupráci s Alternativou pro Německo, kterou mnozí považují za pravicově populistickou až radikální, znovu odmítla i SPD, která taktéž před AfD vyhrála nedělní hlasování ve východoněmeckém Braniborsku. »Ano, v každém případě. SPD má ve svém DNA, že se vždy stavěla proti pravicovému extremismu,« řekla úřadující předsedkyně SPD Manuela Schwesigová na otázku, jestli sociální demokraté i nadále odmítají spolupracovat s AfD. V Braniborsku by SPD s AfD, která se podle drážďanského politologa Hansa Vorländera bude dále radikalizovat, pohodlně dosáhla na parlamentní většinu. Pro sociální demokraty zde hlasovalo 26,2 % voličů a pro AfD 23,5 %. Nová koalice ale nejspíš vznikne na půdorysu SPD, Levice (10,7 %) a Zelených (10,8 %).

(čtk)

3. 9. 2019  (čtk)