Britští konzervativci v občanské válce

Britská vláda plánovala zveřejnění interních materiálů týkajících se příprav na možný brexit bez dohody, v pondělí si ale tento krok rozmyslela. Zodpovědné osoby vyhodnotily, že obsah by mohl být pro veřejnost příliš znepokojivý.

Napsal to v pondělí večer deník Financial Times (FT). List The Daily Telegraph zároveň přinesl reportáž, podle níž klíčový poradce premiéra Borise Johnsona označil probíhající rozhovory mezi Londýnem a Bruselem za podvod.

Johnson po červencovém nástupu do čela vlády ohlásil výrazné vystupňování příprav na brexit bez dohody a řekl, že Británie se takovýmto scénářem snadno vypořádá. Britská média však opakovaně přináší informace z tajných vládních analýz, které předpovídají pro britskou ekonomiku značné komplikace.

O stavu příprav odpoledne britské poslance informoval Johnsonův de facto náměstek Michael Gove, který má problematiku na starosti. Jeho pondělní porada s kolegy ale podle FT rozhodla o tom, že na plánované zveřejnění analýz nedojde. »Ta schůzka nebyla dobrá. Celé to bylo považováno za příliš pesimistické ohledně odchodu bez dohody,« citoval deník nejmenovanou osobu obeznámenou s průběhem porady.

Premiér Johnson trvá na tom, že by preferoval brexit na základě podmínek dojednaných s EU a v pondělí v projevu v Downing Street hovořil o pokroku v jednáních. Činitelé v Bruselu ale na toto vyjádření reagovali s údivem, píše deník The Guardian, rozhovory podle nich nijak nepostupují.

Vyjednávání neprobíhá

Oficiální vyjednávání v tuto chvíli ani neprobíhá, britští představitelé se pouze schází se svými protějšky z Evropské komise, která vyhodnocuje návrhy Londýna. Podle nové reportáže The Daily Telegraph už na přelomu července a srpna britský generální prokurátor Geoffrey Cox varoval premiéra Johnsona, že očekávat od EU splnění požadavku na vyškrtnutí irské pojistky z brexitové dohody je zcela nereálné. Vláda se tehdy rozhodla pro zdržovací strategii, píše list.

Reportáž také s odvoláním na dva vysoce postavené zdroje uvádí, že Johnsonův poradce Dominic Cummings na strategických poradách označil aktuální rozhovory s EU za podvod. Vládním pracovníkům prý začalo být jasné, že žádné seriózní přípravy na uzavření dohody neprobíhají.

Downing Street tvrzení o Cummingsově výroku označila za kategorickou lež. Verzi The Daily Telegraph ale podpořily také zdroje reportéra televize Sky News Sama Coatese. Do debaty se vložil také někdejší poradce expremiérky Theresy Mayové Gavin Barwell, který prý má stejné informace od vícero vládních zdrojů. »Jestli to není pravda, pak by měla vláda zveřejnit návrhy na nahrazení (irské) pojistky,« napsal Barwell na Twitteru.

Rovněž britský konzervativní exministr financí Philip Hammond označil za nesmysly vyjádření Johnsona ohledně brexitového vyjednávání s Bruselem. Rozhovory podle Hammonda nijak nepostupují, protože vláda nepředložila žádné návrhy. Exministr také v rozhovoru se zpravodajskou společností BBC potvrdil, že podpoří snahu zablokovat brexit bez dohody. Podle webu BuzzFeed News tak učinilo už 14 (dle jiných zdrojů 15) poslanců vládní Konzervativní strany.

Britská vláda podle všeho ztratila většinu v Dolní sněmovně poté, co Konzervativní stranu kvůli nesouhlasu s vládní brexitovou politikou opustil poslanec Philip Lee.

S odvoláním na prohlášení, které Lee vydal, o tom informovala BBC. Poslanec posílil řady opozičních proevropských Liberálních demokratů.

Zpátky v práci

Britští zákonodárci se odpoledne vrátili do práce po letní přestávce a večer v parlamentu vypukla bitva mezi vládou a odpůrci Johnsonova plánu vyvést 31. října Británii z Evropské unie s dohodou, nebo bez ní. Koalice opozičních stran a konzervativních rebelů hodlala vyvolat mimořádnou debatu a skrze ni získat kontrolu nad dnešním programem Dolní sněmovny. Pak chce prosadit návrh zákona, který by ukládal vládě dohodnout tříměsíční odklad brexitu, pokud by do 19. října nebyly ratifikovány podmínky odchodu z EU nebo pokud by sněmovna neschválila brexit bez dohody.

K úspěchu potřebují Johnsonovi oponenti v první fázi asistenci předsedy Dolní sněmovny Johna Bercowa, který musí hlasování o změně parlamentní agendy povolit. Předpokládá se, že Bercow žádosti vyhoví.

Výsledek očekávaného hlasování (po naší uzávěrce) měl být velmi těsný, protože ani levicový šéf labouristické strany Jeremy Corbyn nemohl počítat se stoprocentní podporou svých poslanců.

Exministr Hammond ale věřil, že plán odpůrců brexitu bez dohody bude mít dostatečnou podporu. Kroky vlády z posledního týdne podle něj řadu jeho kolegů »rozzuřily«.

»Nevím, zda jsme někdy slyšeli politický rozhovor jako ten, co právě poskytl Philip Hammond. Mrazivý hněv. (Konzervativní) strana v plnohodnotné občanské válce,« komentoval exministrova vyjádření Tim Shipman z listu The Sunday Times.

A skutečně. Johnsonovo vnitrostranické vyhrožování už nevydržela mj. bývalá ministryně školství či dopravy Justine Greeningová, která oznámila odchod z vrcholné politiky s tím, že Johnson chce přinutit Brity k »ošemetné volbě mezi Corbynem a brexitem bez dohody«.

K uklidnění poměrů v táboře toryů nepřispěla ani hodinová schůzka kontroverzního premiéra s rebely. »Konzervativní rebelové odcházející z dopolední schůzky s Johnsonem uvádí, že to jejich postoj nezměnilo,« napsal na Twitteru politický zpravodaj deníku The Times Francis Elliott. »Jeden z přítomných řekl, že to bylo 'na hovno',« přidala hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová.

Jednala i opozice

Těsně před zahájením práce parlamentu po letní pauze se podle ČTK sešli také představitelé opozičních stran, aby projednali spolupráci v nejbližších dnech. Corbyn poté řekl, že jeho prioritou je zabránit tomu, aby Británie 31. října odešla z EU bez dohody. Nevyjasnil ale, zda by jeho strana podpořila vypsání předčasných voleb i před schválením zákona proti brexitu bez dohody.

(rj)

4. 9. 2019  (rj)