Jankovská odstupuje, vláda SR asi vydrží

Státní tajemnice (náměstkyně) slovenského ministerstva spravedlnosti Monika Jankovská ohlásila rezignaci. Učinila tak poté, co čelila tlaku na odchod v souvislosti s informacemi médií, že v minulosti čile komunikovala s podnikatelem obviněným z loňské vraždy novináře Jána Kuciaka.

Jankovská popírala, že by byla s podnikatelem Marianem Kočnerem v kontaktu, policie ji dříve ale zajistila mobilní telefon, který vypovídá o opaku. »Neznám ho (Kočnera), nekomunikovala jsem s ním, ani přímo ani zprostředkovaně. Celý tento mediálně-politický cirkus se hluboce dotýká mé rodiny. Vzdávám se funkce státní tajemnice kvůli tlaku na mou rodinu,« řekla novinářům Jankovská. Podle ní šlo v kauze o její veřejnou popravu prostřednictvím mediálního lynče a celou záležitost označila za svinstvo.

Kvůli kauze opozice vyvolala mimořádnou schůzi sněmovny s cílem odvolat soc. dem. premiéra Petera Pellegriniho a s ním i celou vládu. Zatím ale není jasné, zda se nyní - po ohlášené rezignaci Jankovské - schůze svolaná na pátek uskuteční.

Jankovská uvedla, že po odchodu z pozice státní tajemnice se opět ujme funkce soudkyně, kterou měla pozastavenou zhruba osm let právě kvůli práci na ministerstvu spravedlnosti. Jankovská bude působit jako trestní soudkyně na bratislavském krajském soudu. Za bezpředmětný označila novinářský dotaz, zda její návrat do taláru nezhorší důvěryhodnost veřejnosti ve slovenskou justici.

Podle médií si Jankovská v minulosti vyměnila s Kočnerem prostřednictvím mobilního telefonu přes tisíc zpráv. Policie v srpnu Jankovské a několika dalším představitelům slovenské justice, včetně soudců, zajistila mobilní telefony. Jankovská tuto policejní akci označila za nepřiměřenou. A tvrdí, že s Kočnerovým telefonem mohl někdo manipulovat. Média naopak tvrdila, že Kočner v komunikaci s jinou osobou označil Jankovskou za svou opičku.

Premiér Pellegrini i ministr spravedlnosti Gábor Gál dříve uvedli, že k odvolání Jankovské z funkce na ministerstvu potřebují důkazy o jejích údajných vazbách na Kočnera.

Extremista přišel o mandát

Poslanec NR SR za krajně pravicovou stranu Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Milan Mazurek přišel o mandát. Důvodem je rozhodnutí slovenského nejvyššího soudu, který potvrdil rozsudek nižšího soudu, že Mazurek se dopustil trestného činu svými xenofobními výroky. Vůči verdiktu nejvyššího soudu se nelze odvolat. Podle slovenských médií jde vůbec o prvního poslance NR SR, který kvůli odsouzení ztratil mandát.

Mazurek čelil obžalobě za výroky v pořadu regionální soukromé rozhlasové stanice, kde v roce 2016 hovořil kromě jiného o nepřizpůsobivosti, násilí a vandalismu ze strany romského etnika, urážel Romy a zmiňoval se o údajném nebezpečí spojeném s islámskými migranty. Soud první instance mu za tyto výroky vyměřil pokutu 5000 eur (129 500 korun). Proti tomuto verdiktu se k nejvyššímu soudu odvolali poslanec i prokurátor. Odvolací soud ale verdikt označil za zákonný a zároveň zvýšil uloženou pokutu na dvojnásobek.

Podle slovenské ústavy poslanci parlamentu zaniká mandát v případě, že ho soud uzná vinným z úmyslného trestného činu. Tím je i delikt, kvůli kterému byl Mazurek odsouzen.

Rozbourají Sliač

[o]

Slovensko bude kvůli nákupu nových amerických stíhaček F-16 pro své vojenské letectvo výrazně rekonstruovat leteckou základnu Sliač. Na modernizaci letiště na středním Slovensku bude potřeba přes 55 milionů eur (1,4 miliardy korun), uvedlo ministerstvo obrany, které navrhlo vládě udělit s projektem souhlas.

Záměr podle ČTK počítá kromě jiného s výstavbou nových rolovacích drah, ale také s modernizací stávající infrastruktury základny…

Smlouvu o nákupu 14 kusů nejmodernější verze stíhaček F-16 podepsala Bratislava vloni. Celková hodnota kontroverzního kontraktu včetně výcviku personálu, munice a dvouleté logistické podpory činí 1,59 miliardy eur (41,1 miliardy korun). Stíhačkami F-16 země nahradí dosluhující ruské stroje MiG-29.

(rom)

4. 9. 2019  (rom)