Rúhání: Třetí krok bude nejdůležitější

Je nepravděpodobné, že by Írán v nadcházejících dnech uzavřel dohodu s evropskými lídry o zachování mezinárodní jaderné dohody z roku 2015. Ve vysílání íránské státní televize to řekl íránský prezident Hasan Rúhání. Evropským signatářům dal další dva měsíce, aby dodrželi své závazky, řekl ale zároveň, že Írán podnikne třetí krok ve vypovídání částí dohody.

»Domnívám se, že není pravděpodobné, že bychom dnes či zítra dospěli s Evropou k výsledku,« řekl Rúhání. »Evropa bude mít další dva měsíce na to, aby své závazky naplnila,« doplnil. Rúhání nicméně také sdělil, že Írán podnikne třetí krok ve snižování svých závazků plynoucích z jaderné dohody. »Třetí krok bude nejdůležitější a bude mít zásadní dopady,« řekl prezident bez dalších podrobností. Írán zároveň odmítl nabídku půjčky od evropských států ve výši 15 miliard dolarů, jejímž cílem bylo chránit íránskou ekonomiku před dopadem amerických sankcí, informovala íránská státní televize. Ještě krátce předtím vysoce postavený íránský činitel naznačil, že Írán by podobnou dohodu s EU mohl uzavřít.

[o]

Za iniciativou kolem půjčky stojí Francie, podle tamních médií se na věci měly podílet i Británie a Německo. Francouzská diplomacie podle listu Financial Times uvedla, že s plánem by musely také souhlasit USA. K takovému kroku se ale americký prezident Donald Trump staví chladně, jelikož by představoval oslabení jeho přístupu. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian poznamenal, že půjčku by Írán dostal, pokud by opět začal dodržovat veškeré závazky plynoucí z jaderné dohody, pomohl by zajistit bezpečnost v Perském zálivu, jednal o bezpečnosti na Blízkém východě a přistoupil by na vyjednávání nové jaderné dohody, když části té současné po roce 2025 vyprší.

Napětí kolem Íránu Washington stupňuje od loňského roku, kdy Trump oznámil, že USA odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015, jejímiž dalšími stranami jsou Německo, Francie, Británie, Rusko, Čína a Evropská unie. USA stále Íránu podsouvají vývoj jaderných zbraní. Washington po vypovězení dohody uvalil na Teherán nové sankce, které mj. omezují možnosti Íránu obchodovat s ropou. Evropské státy se snaží i po americkém kroku dohodu udržet při životě zmírňováním dopadu amerických sankcí na íránskou ekonomiku. Trump nicméně od odstoupení od jaderné dohody proti Íránu vede politiku tzv. maximálního tlaku, čímž se snaží Teherán diktátem přimět k jednáním o omezení balistického programu a ke změně přístupu ke konfliktům na Blízkém východě. Nejnovější další protiíránské americké sankce jsou od úterka namířeny proti třem íránským vesmírným agenturám – jedné výzkumné a dvěma civilním. Rozhodnutí zdůvodnil Washington tím, že »Teherán agentury využívá k naplnění svého sporného balistického programu«.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf nové americké sankce označil za neefektivní, neúčinné. A doplnil, že Američané jsou na sankcích závislí.

(ava, čtk)

5. 9. 2019  (ava, čtk)