Jak se někteří vyvyšují a manipulují s fakty - G7

Nerad se vracím ke starým zprávám, ale vzhledem k tomu, že v informační společnosti je nejdůležitější nemanipulovat s fakty, tak bych rád upozornil na to, že řada médií téměř »automaticky« píše o G7 jako o skupině sedmi hospodářsky nejvyspělejších zemí světa. Dokonce i samotná G7 se takto prezentuje. Pravda je však úplně jiná. Stačí se podívat na výkon ekonomiky Kanady či Itálie.

[o]

Kdo si stále myslí, že jsou největší ekonomikou světa Spojené státy, mýlí se. Stačí si přečíst některé odborné výstupy, které hovoří o Číně jako o současné jedničce. I kdyby však byla Čína na druhém místě, pořád to nemění nic na tom, že není členem G7. No a ve vztahu k věřitelské pozici ČLR k dlužnické USA je to i trochu směšné. Na letošním summitu opět chybělo i Rusko, které bylo po referendu na Krymu v roce 2014 zbaveno členství. A to už nemluvím o Indii a o dalších zemích, které jsou podle statistiky před některými současnými státy skupiny G7.

Kdo tedy rozhoduje o tom, která země bude a která nebude členem G7? Odpověď je jednoduchá: Sám sobě si… Jen pro připomenutí. Tato neformální skupina vznikala z politické vůle v sedmdesátých letech a ne vždy respektovala sílu ekonomiky jednotlivých států světa. Možná by si to měli někteří analytici a možná i novináři uvědomit. Obzvlášť, když věnovala některé média letošnímu summitu G7 tolik pozornosti.

Závěr je prostý - smysl současné G7 je jen politický. A otázkou zůstává, kdy se sejdou skuteční lídři světové ekonomiky.

Vojtěch FILIP, předseda ÚV KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny

5. 9. 2019  Vojtěch FILIP