Ostrovy Dorian zdevastoval

Nejméně sedm mrtvých si už na Bahamách vyžádal hurikán Dorian, který se nad tímto karibským souostrovím držel tři dny. Podle BBC News to oznámil bahamský premiér Hubert Minnis s tím, že počet obětí patrně poroste. Poté bouře zamířila podél pobřeží státu Florida na sever.

Nejhůře postiženy byly bahamské ostrovy Abaco a Great Bahama, které obývá asi 70 000 lidí a jsou známými turistickými letovisky s golfovými hřišti a luxusními hotely. Na leteckých záběrech z ostrovů jsou patrné domy se strhanými střechami a spadlými zdmi, převržená auta, lodě a zatopené čtvrti měst s plovoucími troskami. Dorian udeřil na sever Baham o víkendu jako hurikán nejvyššího, pátého stupně. Nad souostrovím živel zeslábl na druhý stupeň s větrem o rychlosti 168 kilometrů v hodině, rozšířil se ale do objemu, až na téměř 100 kilometrů od středu. Světový program pro výživu uvedl, že na ostrovech Abaco bude potřebovat potravinovou pomoc asi 14 500 lidí a na ostrově Grand Bahama 45 700 osob. Mezinárodní výbor Červeného kříže odhadl počet zcela zničených nebo těžce poškozených domů na 13 000.

Agentura USA pro mezinárodní rozvoj sdělila, že do postižených oblastí dopravuje letecky nejnutnější humanitární pomoc včetně igelitových plachet, hygienických balíčků a kanystrů s vodou. Plný rozsah zkázy na Bahamách není znám také proto, že na postiženém území nefunguje telefonické spojení. Humanitární pracovnice Lia Headová-Rigbyová působící na Bahamách prohlásila, že její zástupce na ostrovech Abaco má informace o mnohem větším počtu mrtvých, než uvádí oficiální údaje. »Ostrovy Abaco jsou naprosto zdevastované. Je to hotová apokalypsa. Nelze tady mluvit o obnově postižených území, tady se bude muset začít od úplného začátku,« řekla.

(čtk)

5. 9. 2019  (čtk)