Německá SPD odstartovala maraton regiokonferencí

Sociální demokracie (SPD) v úterý večer v západoněmeckém Saarbrückenu odstartovala maraton 23 regionálních konferencí, na nichž se budou představovat kandidáti na vedení strany. Z osmi dvojic a jednoho samostatného kandidáta pak všichni sociální demokraté v hlasování vyberou tým, nebo jednotlivce, který by měl zahájit tolikrát skloňovanou potřebnou obnovu SPD.

Strana prochází těžkou krizí a její nové vedení bude mít také velký vliv na to, zda bude pokračovat současná koalice CDU/CSU a SPD vedená kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU).

Sociální demokracie jde v posledních dvou letech od porážky k porážce. V celoněmeckých, evropských i v řadě zemských voleb přitom dokonce prolomila svá historická minima. Naposledy to bylo v neděli, kdy v Sasku získala jen 7,7 % hlasů, což pro SPD představuje dokonce nejméně v jakýchkoliv poválečných zemských volbách.

Problémy nejstarší německé demokratické strany dobře ilustruje i to, že zatím marně hledá stabilního předsedu. Kýžené úspěchy nepřinesli ani někdejší nositel velkých nadějí Martin Schulz, ba ani první žena v čele SPD Andrea Nahlesová, která skončila začátkem června po propadu strany v evropských volbách. Sociální demokraty, kteří se nyní v celostátních průzkumech veřejného mínění pohybují jen mezi 13 až 15 %, od té doby vede trojice úřadujících předsedů. O tom, kdo je nahradí, má být jasno začátkem prosince.

[o]

Fáze dvě, fáze tři

Proces výběru nového vedení, které může tvořit jednotlivec i dvojice spolupředsedů, má několik fází. V září a říjnu se všichni kandidáti, mezi nimiž jsou spolkoví nebo zemští ministři, poslanci i starostové, budou představovat na více než dvou desítkách regionálních konferencí. Tam mají se spolustraníky vždy zhruba 2,5 hodiny diskutovat o svých prioritách a záměrech.

Ještě v říjnu se pak uskuteční vnitrostranické volby, jichž se bude moci zúčastnit všech více než 430 000 členů SPD. Pokud nikdo z kandidátů nebo týmů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, bude potřeba druhé kolo volby, do něhož postoupí dvojice nejúspěšnějších kandidátů či týmů z kola prvního.

Volbu nového předsedy nebo dvojice šéfů nakonec musí ve finální čtvrté fázi potvrdit stranický sjezd, který bude 6. až 8. prosince.

Část kandidátů do čela sociální demokracie se nechala slyšet, že chce z koalice s CDU/CSU odejít, protože jinak nebude možný skutečný restart jejich strany.

Budou předčasné volby?

Jeden z hlavních favoritů, ministr financí Olaf Scholz, který kandiduje s braniborskou političkou Klarou Geywitzovou, to ale vidí jinak a ve vládě by rád zůstal. Jestli se prosadí jeho názor a již třetí velká koalice za poslední čtyři volební období bude pokračovat, nebo zda bude Německo směřovat k předčasným volbám, se tedy podle ČTK ukáže v příštích měsících.

(rom)

5. 9. 2019  (rom)