Desetitisíce lidí zaplnily vídeňský Prátr

Poslední prázdninový víkend hostil vídeňský park Prátr Volksstimmefest - tradiční slavnost novin vydávaných Komunistickou stranou Rakouska. Mezi návštěvníky festivalu nechyběli ani lidé z České republiky a do průběhu festivalu se aktivně zapojila vedle SDS i KSČM.

Komunální politici KSČM z jižní Moravy i ze severních Čech - Dagmar Švendová (Břeclav) a Jaroslav Růžička (Litoměřice) - byli hlavními hosty sobotní odpolední debaty o aktuální situaci v České republice, které se vedle Rakušanů účastnili též návštěvníci akce z Německa či Itálie.

Další mladí členové KSČM z Ústeckého kraje - Jan Janeček (Ústí nad Labem), Pavel Mrštík (Most), Jana Vytlačilová (Litoměřice) a Christian Herget (Vídeň) - se zhostili spolu s členy KSČM Břeclav - Ivan Filipský a Dagmar Švendová - obsluhy stánku KSČM, ve kterém úspěšně představili své regiony, a to nejen po stránce politické, ale i z hlediska propagace cestovního ruchu.

Během celého sobotního odpoledne probíhala též neformální setkání se zástupcem VV ÚV KSČM Pavlem Vodseďálkem. Ten se setkal mj. s předsedou Komunistické strany Rakouska (KPÖ) Mirko Messnerem, s Waltraud Fritz-Klacklovou, členkou politického sekretariátu Evropské levice, nebo s bývalým předsedou KPÖ Waltrem Baierem či ředitelkou organizace transform!europe Barborou Steinerovou. V odpoledních hodinách navštívil stánek i další člen VV ÚV KSČM Filip Zachariaš (Vyškov).

V neděli došlo na stánku k pomyslnému střídání stráží. Přijela s prezentací svého regionu i delegace Jihočeského kraje zastoupená Pavlou Šlahúnkovou, Zdeňkem Levým a předsedkyní Levicových klubů žen Květou Šlahúnkovou, která se na festivalu mj. setkala s Heidemarie Ambroschovou,  předsedkyní Levicových žen KPÖ a členkou feministické rakouské Platformy 20 000 Frauen.

Komentáře našich účastníků

»Akce byla po všech stránkách perfektní,« svěřil se Josef Krištof. Doplnila ho Jana Vytlačilová: »Na festivalu jsem byla podruhé, a proto mne nepřekvapila ohromná účast mladých lidí. Celková atmosféra festivalu byla ohromně pozitivní. Škoda že se obdobné akce nedaří pořádat i v České republice.« A co čerstvý dědeček z Litoměřicka, táta nedávného předního kandidáta do EP Lukáše Miroslav Pařízek? »Přes poněkud ‚teplé‘ počasí fantastická atmosféra, účast pro nás nevídaná. Stánek slušně reprezentoval KSČM i přes nedostatek a rozmanitost celostátních písemných materiálů. Velké poděkování všem, kteří se na přípravě a následné prezentaci strany podíleli.«

(za)

6. 9. 2019  (za)