Software proti opozici

Polská opozice tlačí na vládu premiéra Mateusze Morawieckého, aby vysvětlila, zda protikorupční úřad (CBA) vlastní špionážní software, kterým si lze na dálku zajistit přístup do chytrých telefonů.

»Samozřejmě všechno, co je potřeba, bude v pravý čas vysvětleno,« řekl ve středu na tiskové konferenci Morawiecki, aniž odpověděl na otázku, zda polské úřady špionážní software Pegasus vyvinutý izraelskou firmou NSO Group mají. Vicepremiér Jacek Sasin uvedl, že neví, zda Polsko systém koupilo, ale že »slušní občané« se nemají čeho bát.

Opoziční poslanci dali najevo, že se obávají, aby software Pegasus nebyl použit proti novinářům a politikům kritickým vůči Morawieckého vládě. Software dokáže sledovat obsah chytrých telefonů, na dálku umí také například bez vědomí majitele zařízení zapnout kameru a mikrofon. Debatu v parlamentu vyvolala investigativní reportáž televize TVN24, která upozornila, že protikorupční úřad mohl systém koupit. CBA tvrdí, že žádný systém ke sledování lidí nekoupil. Dodal, že veškerá obvinění se nezakládají na faktech. Ochránci lidských práv upozorňují, že autoritativní režimy systém využívají ke sledování občanů. Obvinění v této souvislosti padalo například na adresu Saúdské Arábie, píše AP.

(čtk)

6. 9. 2019  (čtk)