Pokus USA o úplatek

Americké ministerstvo zahraničí nabídlo miliony dolarů kapitánovi íránského tankeru Adrian Darya 1, který je předmětem diplomatické roztržky mezi Teheránem a Západem.

Plavidlo ještě pod původním označením Grace 1 v červenci u Gibraltaru zadrželo britské námořnictvo kvůli podezření, že veze ropu do Sýrie, což zakazují sankce Evropské unie. Gibraltar íránské plavidlo propustil 15. srpna, když jej Teherán ujistil, že ropa na palubě nebude dopravena do Sýrie.

Brian Hook, který stojí v čele oddělení amerického ministerstva zahraničí pro Írán, napsal e-mail indickému kapitánovi tankeru Adrian Darya 1. V něm ho žádal, aby doplul na místo, kde by Spojené státy mohly plavidlo zkonfiskovat. Výměnou měl dostat finanční odměnu, uvedl ve středu list Financial Times (FT).

USA minulý týden zapsaly tanker Adrian Darya 1 na černou listinu. Ministerstvo financí tehdy uvedlo, že loď přepravuje 2,1 milionu barelů ropy, přičemž výtěžek z jejího prodeje má sloužit íránským revolučním gardám, které USA označují za teroristickou organizaci. Hook podle FT zaslal indickému kapitánovi íránské lodi e-mail ještě předtím. V dopise uvedl, že je Washington kapitánovi připraven zaplatit několik milionů dolarů, pokud s lodí dopluje na místo, kde ji budou moci zadržet Spojené státy. V e-mailech bylo údajně také telefonní číslo na americké ministerstvo zahraničí, aby si kapitán nemyslel, že jde o podvod. Kapitán íránského tankeru ale e-maily ignoroval a USA při umístění plavidla na černou listinu uvalily sankce i na něj.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf na Twitteru USA obvinil z otevřeného podplácení. »Spojené státy se uchýlily k vyděračství, když se jim nepodařilo pirátství - doručte nám íránskou ropu a dostanete miliony dolarů, nebo na vás uvalíme sankce. Hodně mi to připomíná pozvánku do Oválné pracovny, kterou jsem obdržel před několika týdny,« napsal na Twitteru šéf íránské diplomacie.

(čtk)

6. 9. 2019  (čtk)