Vkládání kamenů zmizelých má osobitou atmosféru

Vedle již stávajících dvou čtvercových destiček z mosazi, tzv. stolpersteinů (kamenů zmizelých), připomínajících prarodiče bratrů Miroslava, Jana a Zdeňka Prokešových z Prahy, byla vložena do pražské dlažby na křižovatce ulic Sokolovská a Ke Štvanici také destička upomínající jejich otce Felixe Porgese.

JUDr. Felix J. Porges se narodil roku 1913, roku 1941 byl deportován do Terezína a dočkal se osvobození. V terezínském ghettu napsal kabaret Smějte se s námi, na což stolperstein také poukazuje. Jak jsou Porgesovi synové přesvědčeni, i tato umělecká činnost mu pomohla překonat všechny hrůzy nacismu a holocaustu a dočkat se konce války. Snažit se v nelidských podmínkách židovského ghetta psát a inscenovat kabaret, jak učinil Felix Porges, bylo velmi potřebné, protože lidem to dodávalo sílu k životu. V kabaretu účinkoval také pozdější vynikající operní pěvec, libretista a režisér Karel Berman.

Jak na místě poznamenal Miroslav Prokeš, tým badatelů Minnesotské univerzity pod vedením Lisy Peschelové se podrobně zabýval i touto Porgesovou činností v Terezíně, která je zaznamenána knižně v publikaci Divadelní texty z terezínského ghetta 1941-1945.

[o]

František Bányai, předseda spolku pomáhajícího obětem holocaustu, který organizačně vkládání kamenů zmizelých v ČR zajišťuje, uvedl, že v uplynulých dvou dnech umístili 35 kamenů v Praze na 17 adresách. »Vždy se u takovéto příležitosti sejdou příbuzní a přátelé, je to hezká akce, líbí se mi,« řekl. Na příští rok je naplánováno umístění dalších 40-50 kamenů, a to nejen v hlavním městě. Výroba kamenů zmizelých je zpoplatněna.

Kameny tentokrát nevkládal sám Gunter Demnig z Mnichova, autor tohoto celoevropského projektu, nýbrž dlaždiči firmy DAP, kteří je velmi obratně a odborně umístili do dlažby. Konkrétní místo pro Porgesovy bylo zvoleno s ohledem na jejich poslední pražskou adresu. Demnig je i v České republice častým hostem právě za účelem instalování stolpersteinů v různých našich městech.

Malé akci, která má vždy osobitou atmosféru, byli přítomni radní hl. města Prahy pro kulturu Hana Třeštíková, tajemník Federace židovských obcí v ČR Tomáš Kraus, předseda Společnosti Julia Fučíka Jan Jelínek ad.

Symbolicky tak jsou nyní pospolu prarodiče bratrů Prokešových, Mořic Porges (1871-1942, zavražděn v Terezíně), Olga Porgesová Straussová (1886-1944, zavražděna v Osvětimi-Březince) a jejich syn Felix.

(mh)

FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ

7. 9. 2019  (mh)