Snížili trest vrahům

Americký soud snížil zhruba na polovinu tresty třem bývalým členům soukromé ochranky Blackwater, kteří byli shledáni vinnými ze zmasakrování 14 neozbrojených iráckých civilistů v Bagdádu za války v roce 2007.

Informovala o tom agentura Reuters. Paul Slough, Dustin Heard a Evan Liberty byli původně odsouzeni ke 30 letům vězení, v roce 2017 ale odvolací soud zcela nepochopitelně shledal tento trest příliš dlouhým a nařídil ho zkrátit.

Podle čtvrtečního rozhodnutí soudu ve Washingtonu si Slough odpyká 15 let, Liberty 14 let a Heard 12 roků, takže letos už bude propuštěn z vězení… Všichni tři bývalí členové ochranky Blackwater svou vinu podle ČTK odmítají.

Společně se zmíněnou trojicí byl dříve souzen i jejich kolega Nicholas Slatten, který dostal doživotní trest vězení. Podle prokuratury začal do iráckých civilistů střílet jako první. Americký odvolací soud také v případě Slattena nařídil nový proces, soud ale minulý měsíc dospěl ke stejnému závěru a poslal ho na doživotí za mříže.

Agenti bezpečnostní agentury absurdně tvrdí, že považovali Iráčany za útočníky a bránili se proto, že doprovázeli americkou diplomatickou kolonu. Mezi mrtvými a zraněnými byly i ženy a děti.

(rj)

6. 9. 2019  (rj)