Indický premiér vyjádřil hrdost na vesmírný program své země

Indický premiér Naréndra Módí vyjádřil hrdost na vesmírný program své země navzdory páteční ztrátě kontaktu s modulem sondy Čandrájan-2, který měl přistát na Měsíci. Indie bude podle premiéra na vesmírném programu dál tvrdě pracovat, napsal server CNN.

Indické kosmické středisko v pátek ztratilo kontakt s modulem Vikram v době, kdy se nacházel jen dva kilometry nad měsíčním povrchem. Osud modulu je zatím neznámý, odborníci nyní analyzují dostupné údaje.

"V životě přicházejí úspěchy i neúspěchy. Země je na vás hrdá. Všechna vaše tvrdá práce nás něčemu naučila," řekl premiér pracovníkům vesmírného programu. "To nejlepší v našem vesmírném programu teprve přijde. Indie je s vámi," prohlásil rovněž.

Půldruhé tuny vážící modul měl podle plánu dosednout v oblasti jižního pólu, kde se ještě nikdo o přistání nepokusil. Asi po čtyřech hodinách pak mělo z modulu vyjet lunární vozítko, které se mělo věnovat chemické analýze odebraných vzorků.

Pro Indii mělo být přistání vyvrcholením druhé mise k Měsíci, kam v roce 2008 vyslala družici Čandrájan-1, která kroužila kolem Měsíce a která byla o rok později prohlášena za ztracenou. Součástí první generace Čandrájanu byla i dopadová sonda, která se nárazem o měsíční povrch zničila.

Úspěšné přistání na Měsíci se dosud podařilo pouze Spojenými státům, Rusku a Číně. Jako zatím poslední letos v lednu zdárně na Měsíc dorazila čínská sonda Čchang-e 4 s robotickým vozítkem.

(čtk)

7. 9. 2019  (čtk)