Tanker v cíli

Írán oznámil, že tanker Adrian Darya 1, který byl dlouho zadržován na Gibraltaru, dorazil do cíle a náklad ropy je prodán. Informoval o tom mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví.

Neupřesnil ale, kam tanker zamířil. Úřady na Gibraltaru loď zadržely kvůli podezření, že veze ropu do Sýrie, což zapovídají sankce Evropské unie. Podle satelitních snímků loď ale nakonec zakotvila právě v Sýrii, plavidlo totiž bylo zachyceno poblíž syrského přístavu Tartús.

Zadržení tankeru u Gibraltaru vyvolalo diplomatickou roztržku mezi Teheránem a Londýnem. Dva týdny po rozhodnutí Gibraltaru Íránci zadrželi v oblasti Hormuzského průlivu tanker Stena Impero, který plul pod britskou vlajkou. Británie to považovala za odvetu.

Írán minulý týden propustil část 23členné posádky tankeru Stena Impero a Teherán se nyní zjevně chystá propustit i loď samotnou. »Doufám, že příslušné procedury budou brzy dokončeny a že tanker bude propuštěn,« uvedl podle ČTK ve státní televizi Musáví.

Do incidentu kolem tankeru Adrian Darya 1 (dříve Grace 1) zasáhly v srpnu i Spojené státy, které žádaly Gibraltar, aby tanker dál zadržoval. Gibraltarské úřady diktátu Washingtonu nevyhověly.

Spojené státy znovu skandálně zdůraznily, že budou nadále uvalovat sankce na všechny odběratele íránské ropy nebo na ty, kdo obchodují s íránskými revolučními gardami.

(rj)

8. 9. 2019  (rj)