Spojené státy: po zespolečenštění ztrát následuje privatizace zisků

Americké ministerstvo financí v minulém týdnu představilo plány na ukončení státní kontroly nad hypotečními agenturami Fannie Mae a Freddie Mac.

Tyto ústavy v době finanční krize před 11 lety téměř zkrachovaly, proto jim tehdejší vláda přiznala finanční pomoc 187 miliard dolarů (dnes 4,4 bilionu korun) z peněz daňových poplatníků. Plán současné vlády počítá s návratem těchto ústavů do soukromého vlastnictví, uvedla agentura AP.

I po návratu do soukromých rukou by ale měly tyto firmy zajišťovat přístup k 30letým hypotékám s fixní sazbou, které jsou pilířem financování bydlení. Obě společnosti s vládní podporou poskytují finance na hypotéky a mají rozhodující úlohu na trhu s bydlením. Společně vlastní nebo garantují zhruba polovinu všech hypotečních úvěrů v USA, jejichž hodnota dosahuje téměř deseti bilionů dolarů.

Fannie Mae a Freddie Mac se po své záchraně v roce 2008 staly v průběhu let opět ziskovými a svou záchranu postupně splatily ministerstvu financí. Stát nyní vlastní cenné papíry, které odpovídají asi 80 procentům akcií Fannie Mae a Freddie Mac, a také prioritní akcie, které státu zaručují dividendu deset procent a umožňují mu přesunout zisky firem do rozpočtu.

(ici)

10. 9. 2019  (ici)