Číňané přijeli uctít památku Julia Fučíka

Na Olšanských hřbitovech v Praze uplynulou sobotu uctili občané památku novináře a spisovatele Julia Fučíka (1903-1943) položením květin k jeho soše.

Němečtí nacisté Fučíka popravili v berlínské věznici Plötzensee před 76 roky (8. září 1943). Pietní akt uspořádala Společnost Julia Fučíka v ČR. Přítomni byli také zahraniční hosté společnosti: Číňané paní Jian Huang z města Xiamen, její kolega novinář a spisovatel Jiang Ping ze Šanghaje a Němka Hilda Wendtová z Berlína. Oba čínští přátelé jsou obdivovateli Fučíkova umění a statečnosti a na tisíce kilometrů dlouhou cestu do České republiky se vydali se záměrem publicisticky zobrazit jeho život a dílo doma svým krajanům.

Navštíví řadu míst, spjatých s jeho pobytem a prací. Například rodný dům v Duškově ulici na Smíchově, dům v plzeňské Havlíčkově ulici, kde Fučíkova rodina žila v letech 1913 až 1937, hrob jeho rodičů Marie a Karla Fučíkových a sestry Věry na ústředním hřbitově, dům v Chotiměři u Domažlic, kde Fučík v lednu 1939 napsal klenot české literatury – Boženu Němcovou bojující.

Seznámí se rovněž s některými ilegálními pražskými byty, v nichž Fučík nalezl zázemí pro odbojovou činnost za okupace. S Pečkovým palácem, kde byl po svém zatčení krutě vyslýchán a mučen gestapem. Spatří v Národním muzeu něco z originálu rukopisu jeho Reportáže, psané na oprátce. Poté odjedou do německého Budyšína (Bautzenu) a prohlédnou si zdejší věznici, v níž byl Fučík také žalářován, a své putování zakončí v Berlíně, v němž se pokloní Fučíkově památce ve věznici Plötzensee, kde vyhasl jeho život v katově oprátce.

Jan JELÍNEK, Anatolij ŠITOV

FOTO – (za)

9. 9. 2019  Jan JELÍNEK, Anatolij ŠITOV