Občané dalších dvou zemí nemusí mít v ČR tranzitní víza

Bez tranzitního víza by se v blízké budoucnosti mohli na českých letištích pohybovat občané Turkmenistánu a Kyrgyzstánu. Počítá s tím novela vyhlášky ministerstva vnitra. Národní seznam zemí, pro něž platí toto bezpečnostní opatření, by se tak zkrátil na šestnáct.

Podle ministerstva pominuly důvody zařazení Kyrgyzstánu a Turkmenistánu na seznam, který doplňuje obdobný, platný pro celou Evropskou unii. »Na základě analýzy bezpečnostního a migračního vývoje s využitím příslušných statistických údajů bylo shledáno, že opatření pro tyto státní příslušníky již není v souladu s vízovým kodexem, který umožňuje požadovat letištní průjezdní vízum pouze v naléhavých případech hromadného přílivu nelegálních přistěhovalců,« uvádí ministerstvo v návrhu změny.

Zrušení požadavku na letištní vízum pro občany daných dvou zemí nebude mít podle ministerstva vnitra dopad na činnost příslušných zastupitelských úřadů. Loni o tento druh dokumentu žádný občan Kyrgyzstánu ani Turkmenistánu nepožádal.

U dalších zemí uvedených na národním seznamu podle úřadu přetrvává obava, že zrušení požadavku by mělo negativní migrační důsledky. Opatření tak má nadále platit pro občany Arménie, Čadu, Egypta, Indie, Jemenu, Jižního Súdánu, Kuby, Mali, Libanonu, Libye, Mauritánie, Nigeru, Palestiny, Súdánu, Sýrie a Turecka.

(ku)

9. 9. 2019  (ku)