Levici v Německu poškodila podpora přijímání migrantů

Tak jsme se dočetli, že německé vládní strany křesťanských demokratů (CDU) a sociálních demokratů (SPD) a opoziční Levice (Die Linke) tvrdě prohrály nedělní zemské volby v Sasku a v Braniborsku. Jejich vítězem je jednoznačně protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), označovaná za fašizující.

[o]

CDU v Sasku se ziskem 32,1 % hlasů voličů (při volební účasti 66,6 %) obhájila pozici nejsilnější strany, ale ztratila více než sedm procentních bodů. SPD získala jen 7,7 % hlasů voličů. Největší ztráty zaznamenala Die Linke - 8,5 procentního bodu hlasů voličů. Jednoznačným vítězem je Alternativa pro Německo (AfD), která uspěla u 27,5 % hlasů voličů a posílila o plných 17,8 procentního bodu. Zdá se, že nejvíce voličů Levici převzala AfD.

V Braniborsku při volební účasti 61,3 % obhájila své pozice SPD a získala 26,2 % hlasů. Je to ale vážný propad. Na 2. místě je AfD s výsledkem 23,5 %. AfD také v Braniborsku nejvíce posílila, a to o 11,3 procentních bodů. CDU zde získala jen 15,6 % hlasů. Opět, největší ztráty zaznamenala Die Linke, v těsném závěsu s CDU.

Proti AfD nijak nepomohlo, že v Sasku Levice a v Braniborsku SPD vedly proti ní zuřivou předvolební kampaň. Zásadním problémem je, že nejen CDU a SPD, ale také Levice začala být vnímána jako establishmentová strana. Tedy, v zemské vládě je pouze v Braniborsku, což jí v očích voličů vážně poškodilo, nikoliv v Sasku.

AfD získávala v prvé řadě nevoliče, ale také dosavadní voliče zavedených stran. Jejím tématem již dávno není jen mimořádně ožehavá otázka nelegální migrace a kriminality s ní spojené. Zdá se, že úspěšně loví zejména v regionech, které dosavadní politické strany přehlížejí. Například v dopravní obslužnosti venkova či v odmítání omezování těžby uhlí. Není to zas tak těžké, on je vážně dlouhodobě zanedbáván celý německý východ.

Jisté je, že politika podpory masové nelegální migrace do Německa je stále hůře prodejné zboží. Přes hrubé zatajování negativ a hysterické štvaní proti jejím odpůrcům AfD uspívá. Je jistě vážnou chybou nejen Levice, že v této pro Německo sebevražedné politice pokračují. U Levice a SPD je pak hrubou chybou, že ji považují za levicovou. Levicová nebyla, není a nikdy nebude. Problémy migrace se musí řešit v zemích, kde vznikají. Prvním krokem musí být, že je Západ v čele s USA, Velkou Británií a Francií přestane rozvracet a vysávat.

Do zemských vlád prý AfD vpuštěna nebude. Vládnout zejména v Braniborsku proti AfD ale bude o hodně těžší.

Jan ZEMAN

10. 9. 2019  Jan ZEMAN