Město opravilo DBP

O prázdninách se inscenace Divadla Bolka Polívky (DBP) vracejí z letních scén v Mikulově, Brně a Slavkově zpět do budovy na brněnském Jakubském náměstí. Tam sídlí DBP v pronájmu od roku 1993. V jeho 27. sezóně čeká na diváky po dvouměsíční rekonstrukci novější a komfortnější prostředí. Stavební úpravy za tři miliony korun z rozpočtu města se tentokrát týkaly hlediště i jeviště.

Nepříliš vzhledná sedadla v hledišti dostala nové čalounění i polstrování a jsou nově nalakovaná. Vyměněno je i linoleum pod nimi. Nová je borovicová podlaha jeviště s protiskluzovým potahem, stará smrková podlaha už nevyhovovala. »Plánované opravy se podařilo zvládnout do zahájení sezóny 2019/2020. Chvíle strávené v tomto divadle budou příjemnější. Děkuji zúčastněným stranám, které dokázaly postupovat velmi efektivně,« uvedl ředitel DBP Ondřej Chalupský. Novinky v hledišti i na jevišti ukázal primátorce města Brna Markétě Vaňkové, která se přišla podívat, co se za peníze z městského rozpočtu při opravách divadla v praxi udělalo.

Budova je majetek města. Její postupnou rekonstrukci odstartovala před třemi roky oprava střechy v havarijním stavu. Postupně byly vyměněny elektrorozvody a v divadle bylo nainstalováno 240 svítidel a na tři stovky koncových prvků, jako jsou zásuvky a spínače. Loni se dočkala opravy kamenná podlaha ve foyeru a osazeny byly repase dveří. Skončila první část modernizace klimatizace a vzduchotechniky.

Díky sponzorům získalo divadlo novou zvukovou aparaturu a část výbavy světelného parku. Výhledově je čeká další část omlazení výbavy klimatizace, výstavba toalet pro handicapované a další dílčí úpravy. Těžkou a velmi hlučnou vzduchotechniku ale zatím není kam umístit -  na divadlo na Jakubském náměstí přiléhají svými stěnami městské a jiné byty. Navíc podlaha divadla je pro těžkou aparaturu málo únosná, protože pod DBP jsou níže v podzemí prostory univerzitního kina Scala s vchodem z Moravského náměstí.

DBP začalo svou 27. sezónu uvedením inscenace Klíště. Je to autorská hra Bolka Polívky, ve které principál divadla účinkuje společně s Milanem Lasicou. Jde o setkání dvou dávných přátel - postarších herců v klubu jednoho divadla.

(vž)

FOTO - Václav ŽALUD

11. 9. 2019  (vž)