Babiš a Schillerová v sídle KSČM

Dnes se koná zasedání Výkonného výboru ÚV KSČM, které se bude zabývat tím, zda strana podpoří návrh státního rozpočtu na příští rok. Dorazí na něj i premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), potvrdila Haló novinám mluvčí KSČM Helena Grofová.

Výsledkem mimořádného jednání výkonného výboru by mělo být doporučení pro ústřední výbor, který o podpoře rozpočtu definitivně rozhodne v polovině prosince.

KSČM toleruje fungování současné vlády ANO a ČSSD, koalice bude pravděpodobně potřebovat ke schválení rozpočtu její hlasy. Vyjednavačka KSČM Miloslava Vostrá koncem prázdnin uvedla, že doporučí, aby strana ve Sněmovně návrh podpořila, i když počítá se schodkem 40 miliard korun. KSČM do té doby trvala na schodku o deset miliard nižším.

O podpoře rozpočtu definitivně rozhodne ústřední výbor 14. prosince. Schillerová s předsedkyní rozpočtového výboru Vostrou jednala koncem srpna. Po schůzce uvedla, že rozpočet obsahuje všechny vládní priority, které jsou z větší části i prioritami KSČM, a nerezignuje ani na investice. »Argumenty ministerstva jsou akceptovatelné,« řekla tehdy Vostrá.

(ste)

4. 10. 2019  (ste)