Eurozóna je past, zaznělo z Maďarska

Euro byla strategická chyba, napsal guvernér maďarské centrální banky György Matolcsy pro list Financial Times. Jednotliví členové by podle něj měli mít možnost v příštích desetiletích eurozónu opustit a ti, kteří v ní zůstanou, by se měli pokusit vytvořit udržitelnou globální měnu.

Maďarsko není členem společenství platícího eurem a podobně jako Česká republika si nestanovila termín, do kdy se euro zavazuje přijmout.

[o]

»Existuje škodlivé dogma, že euro bylo normálním krokem směrem ke sjednocení západní Evropy. Společná evropská měna však vůbec nebyla normální, protože nesplňovala téměř žádný základní předpoklad,« uvedl Matolcsy. Dvacet let po zavedení eura chybí prvky, které by úspěšnou globální měnu charakterizovaly: společný stát, rozpočet, který by představoval aspoň 15 až 20 procent hrubého domácího produktu eurozóny nebo ministr a ministerstvo financí eurozóny, vysvětlil šéf maďarské centrální banky.

Podle něj by Evropa měla hledat cesty z eurové pasti, kterou, jak se často zapomíná, vytvořili Francouzi ze strachu před sjednoceným Německem a německou Evropou. Nejenže se tohoto cíle dosáhnout nepodařilo a silné Německo je zpět, ale i sám Berlín, který díky euru slabšímu než jeho marka mohl ve velkém exportovat, se začal cítit v bezpečí a zanedbal investice do infrastruktury a nového průmyslu, zmeškal digitální revoluci, podcenil nástup Číny a nepodařilo se mu vytvořit panevropské firmy schopné čelit globální konkurenci.

Evropané by se podle maďarského guvernéra měli vzdát snu o mocnosti, jejíž měna by konkurovala Spojeným státům a dolaru. Vedl totiž ke skryté i otevřené válce USA proti eurozóně a Evropské unii, napsal Matolcsy. Na závěr vyzval k reformě Maastrichtské úmluvy, která v roce 1992 stanovila podmínky pro přijetí eura.

(ici)

6. 11. 2019  (ici)