Turistů v ČR opět přibylo

Počet hostů, kteří se v letošní hlavní turistické sezoně ubytovali v ČR, stoupl meziročně o 2,6 procenta na 7,5 milionu. Od začátku roku do konce září se v ČR ubytovalo 17,3 milionu lidí, což kupříkladu překonalo celoroční návštěvnost roku 2015. Data zveřejnil český statistický úřad.

Mezi ubytovanými převažovali domácí turisté. Čechů se ubytovalo o 840 000 víc než cizinců.

Nejpočetnější skupinou mezi cizinci byli Němci, kterých od července do září v ČR přespalo 586 000, o procento víc než před rokem. Slováky letos z druhého místa sesadili Poláci, kterých v českých ubytovacích zařízeních přespalo 239 000, což bylo o 15 procent více než před rokem. Slováci byli s 233 000 hosty třetí, následovali Američané a Číňané. Hosté z Číny přitom před rokem byli třetí nejpočetnější národností mezi turisty v ČR, letos jich meziročně ubylo o 2,2 procenta na 210 000. Snížil se také zájem Britů, Korejců nebo Nizozemců.

Noclehů bylo letos v létě o 1,7 procenta více než před rokem, turisté v ČR strávili 20,9 milionu nocí.

Nejexponovanějším místem v ČR je nadále Praha, kde se v létě ubytovalo 2,298 milionu lidí. Počet nocležníků stoupl proti loňskému létu o 1,4 procenta. V metropoli výrazně převažují návštěvníci ze zahraničí, od července do září se jich v hlavním městě ubytovaly téměř dva miliony. Domácích turistů v Praze přespalo 304 300. Kromě Prahy zahraniční turisté převažují nad domácími ještě v Karlovarském kraji.

V Praze se v létě ubytovalo téměř čtvrt milionu Němců, bezmála 184 000 Američanů, více než 100 000 Britů a Číňanů. Zatímco Američanů přibylo, Číňanů a Němců v Praze přespalo meziročně o čtyři procenta méně, Britů o 2,3 procenta méně. Nejdéle zůstávali v Praze návštěvníci z Izraele, Ruska, ale také Malty, Kypru a Chorvatska, v průměru to byly alespoň tři noci. Vedení hlavního města očekává úbytek čínských turistů i letos, kvůli zvýšenému napětí mezi Prahou a čínským ministerstvem zahraničí.

Druhým nejnavštěvovanějším krajem po Praze je jižní Morava, následují jižní Čechy. Nejméně turistů přespalo v Pardubickém kraji. Ve třetím čtvrtletí přibylo nocujících ve všech krajích kromě Vysočiny, kde se snížil počet hostů z ciziny. Nejvyšší přírůstek zaznamenal Olomoucký kraj, ve kterém se ubytovalo o 9,2 procenta více lidí než před rokem. Více než pětiprocentní růst zaznamenala ubytovací zařízení také v Plzeňském, Středočeském a Karlovarském kraji.

Návštěvnost českých hotelů a penzionů roste nepřetržitě od roku 2012. Tuzemský cestovní ruch letos s velkou pravděpodobností čeká další rekordní rok. Počet zahraničních turistů zřejmě poprvé překoná počet obyvatel České republiky.

(ste)

8. 11. 2019  (ste)