Bosna a Hercegovina má konečně nového premiéra

 

Tříčlenné předsednictvo Bosny a Hercegoviny (BaH), kolektivní hlava státu, v úterý konečně jmenovalo novým předsedou bosenské vlády Zorana Tegeltiju.

Stalo se tak dlouhých 13 měsíců po volbách díky překonání neshod ohledně podoby dalších reforem a budoucího vztahu země k útočnému vojenskému paktu NATO, informovala bosenská média. S Tegeltijovou nominací ještě musejí souhlasit poslanci celostátního parlamentu.

Potvrzení už dříve domluveného srbského zástupce Tegeltiji jako premiéra oddalovala v předsednictvu neshoda ohledně dalšího postupu směrem k NATO. Bosňáci (dříve Muslimové) a Chorvati jsou pro vstup země do aliance, Srbům se to ale z logických důvodů (nejen kvůli zločinnému bombardování Srbska paktem před 20 lety) příčí.

ANP neprošel

Jádrem sporu tak byla míra spolupráce s NATO. Šlo o přijetí tzv. ročního národního programu (ANP) jako prvního kroku k partnerství s aliancí, přičemž schválený dokument měl být odeslán do Bruselu. Srbský zástupce v kolektivní hlavě státu Milorad Dodik se důrazně postavil proti, zatímco Chorvat Željko Komšič a Bosňák Šefik Džaferovič byli pro přijetí dokumentu, bez toho odmítli potvrdit Tegeltiju do funkce.

Východiskem ze slepé uličky se podle listu Oslobodjenje stala dohoda všech tří členů předsednictva, že do sídla NATO bude místo ANP odeslán plán reforem BaH. Jde o balík zamýšlených změn, které země hodlá učinit »na cestě do NATO v budoucnosti«…

Prezidentské a parlamentní volby se v Bosně konaly 7. října loňského roku. Rozhodovalo se především o složení předsednictva, které tvoří zástupci tří konstitutivních národů - Bosňáků, Chorvatů a Srbů. Volili se ale i poslanci celostátního parlamentu a parlamentů bosňácko-chorvatské Federace Bosny a Hercegoviny (FBaH) a Republiky srbské (RS), na něž je Bosna a Hercegovina rozdělená. Ve federaci se podle ČTK konaly i volby do kantonálních parlamentů a v Republice srbské, aby toho nebylo málo, voliči také vybírali prezidenta.

(rj)

21. 11. 2019  (rj)