Nová EK může fungovat bez Britů

Ministři zemí Evropské unie schválili složení nové Evropské komise (EK), o níž bude zítra hlasovat Evropský parlament. Zástupci unijních vlád se shodli, že exekutiva Ursuly von der Leyenové může koncem tohoto týdne začít fungovat bez britského zástupce. Londýn s ohledem na chystané předčasné britské volby a na odchod Británie z EU nenavrhl britského komisaře a Brusel s ním zahájil řízení kvůli porušení povinností.

Ministři potvrdili usnesení, na kterém se v pátek shodli unijní velvyslanci. Velká část textu je věnována zdůraznění faktu, že Británie má jako člen evropského bloku bez ohledu na své budoucí záměry povinnost navrhnout komisaře. Ministři podotkli, že evropští lídři to koncem října stanovili jako jednu z podmínek prodloužení britského členství v EU do konce ledna, o něž Londýn požádal. Skutečnost, že Británie přes opakované výzvy z Bruselu neuposlechla, nemůže být podle ostatních členských států důvodem odkládat nástup komise. »Nemůže to podrývat normální fungování Unie a jejích institucí a nemůže to tedy být ani překážkou pro jmenování budoucí komise tak, aby mohla co nejdříve začít vykonávat plnou škálu svých pravomocí vyplývajících ze smluv,« píše se v textu schválenémministry.

Lídři států EU se v roce 2013 usnesli, že počet eurokomisařů musí odpovídat počtu členských států. Právníci unijních institucí se však shodují, že při zjevné neochotě Británie podílet se na chodu komise může exekutiva fungovat nekompletní, jak tomu bylo už několikrát. Evropský parlament bude exekutivní tým von der Leyenové jako celek potvrzovat na plenárním zasedání ve Štrasburku zítra. Očekává se, že komise projde bez větších potíží a že se svých funkcí ujme začátkem prosince.

Brusel minulý týden zahájil s britskou vládou řízení kvůli porušení povinností vyplývajících z práva EU. Londýn v termínu na výzvu nezareagoval a komise nyní zvažuje další kroky. Vláda Borise Johnsona tvrdí, že nemůže komisaře navrhnout kvůli britskému pravidlu, které kabinetu zakazuje podnikat podobně zásadní kroky v době předvolební kampaně. Podle EK to však není legitimní důvod.

Johnson usiluje o to, aby jeho země evropský blok co nejrychleji opustila. V tom mu podle jeho představ má pomoci vítězství v předčasných parlamentních volbách, které budou za tři týdny. Evropští lídři i s ohledem na volby poskytli Británii už třetí odklad brexitu, tentokrát do 31. ledna 2020.

(čtk)

26. 11. 2019  (čtk)