Čínský diplomatický nástup

Čína poprvé disponuje větším počtem diplomatických zastoupení v cizině než Spojené USA. Svědčí to o globálních ambicích Pekingu, uvedla agentura AFP s odvoláním na studii australského střediska Lowy Institute for International Policy, které se specializuje na asijskou bezpečnost.

Rychlý růst čínské síly v diplomacii pokračuje i v letošním roce otevřením zastupitelských úřadů v zemích, které až dosud uznávaly Tchaj-wan.»Čína s 276 zastupitelskými úřady po celém světě poprvé předstihla Spojené státy o tři pozice,« uvedli autoři žebříčku Global Diplomacy Index, který institut sídlící v Sydney aktualizoval po dvou letech. V předchozím vydání z roku 2017 vedly USA s 273 diplomatickými posty ve světě před Čínou s 268.

Diplomatická síť v cizině může podporovat ekonomické ambice Pekingu, uvedla Bonnie Bleyová z Lowe Intitute. Americká diplomacie vstoupila do období nejistoty kvůli rozpočtovým škrtům za prezidenta Donalda Trumpa a kvůli potížím s udržením profesionálních diplomatů. USA neotevřely žádné nové zastoupení a byly nuceny uzavřít svůj konzulát v Petrohradu po vzájemném vyhoštění diplomatů s Ruskem.

USA nicméně zůstávají zemí, ve které působí nejvíce velvyslanectví a konzulátů cizích zemí: v USA je 342 diplomatických misí oproti 256 v Číně.

Za Čínou a USA na žebříčku následuje Francie, Japonsko a Rusko. ČR se 116 zastupitelskými úřady v novém žebříčku zůstala na 29. příčce za Pákistánem a před Saúdskou Arábií. Zpráva také ukazuje, že navzdory prohlášením o odhodlání rozvíjet »globální Británii« i po odchodu z EU se Spojené království na žebříčku propadlo na 11. příčku, předstiženo Německem, Brazílií, Itálií a Španělskem.

(čtk)

28. 11. 2019  (čtk)