Experti odsoudili počínání Kubery i Hřiba

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana v sobotu jednoznačně odsoudil počínání předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) a pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) ve vztahu k Čínské lidové republice. Po jednání o tom informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Kubera, který je po prezidentovi druhým nejvyšším ústavním činitelem, minulý týden potvrdil, že příští rok navštíví Tchaj-wan. Česká republika přitom s ohledem na politiku jedné Číny neuznává Tchaj-wan jako samostatný stát. Čína totiž považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

»Mně pan prezident nevelí a já jemu taky ne. Moje expertní týmy mu neříkají, co má nebo nemá dělat. Je to jeho právo a může mít na to nějaký názor, ale to je tak všechno, co s tím můžeme udělat,« okomentoval Kubera České televizi výsledek jednání prezidentova expertního týmu.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) po jednání na dotaz novinářů potvrdil, že se jednání dotklo i Kuberova záměru cestovat na Tchaj-wan. »Jsme demokratická společnost, to si myslím, že tady můžeme všichni potvrdit. Na druhé straně pan předseda (Kubera) byl u posledního jednání ústavních činitelů, kde jsme se přihlásili k politice jedné Číny,« řekl Petříček. »Skutečně na této úrovni je to výjimečné, že by takto vysoce postavený ústavní činitel cestoval na Tchaj-wan, nicméně říkám, toto rozhodnutí je na panu předsedovi. Vláda nemá nástroj, jak mu v tom zabránit,« sdělil ministr. Uvedl, že nemá možnost Kuberovi jeho cestu zakázat. ČR by měla podle něj vystupovat vůči svým partnerům transparentně. »Ale myslím, že zároveň také tvrdíme jasně, že Čína by se neměla pohoršovat nad tím, že máme zájem rozvíjet ekonomické vztahy s Tchaj-wanem za podmínky, že naše vláda, a to dělá opakovaně, se hlásí k naší politice jedné Číny,« dodal.

Vztahy s ČLR

Debata expertního týmu se podle ministra týkala i vztahů s Čínou. »Naší snahou je rozvíjet strategický dialog prostřednictvím mezivládní komise. Očekáváme, že v příštím roce by se mohlo uskutečnit toto jednání a navázat na smíšený česko-čínský ekonomický výbor, jehož zasedání proběhlo pod garancí ministerstva průmyslu a obchodu letos v říjnu,« řekl. Sdělil, že česká strana uznává politiku jedné Číny, ale zároveň chce rozvíjet i ekonomickou spolupráci s Tchaj-wanem. »A to je potřeba i čínským partnerům takto jasně vysvětlovat, že tam jsou skutečně tyto dvě naprosto odlišné roviny, že vláda v tomto neustupuje od své tradiční politiky, ale má zájem skutečně mít dobré ekonomické vztahy třeba i s Tchaj-wanem,« dodal Petříček.

Právě článek obsahující uznání jedné Číny byl důvod, proč pražský magistrát vedený primátorem Hřibem vypověděl sesterskou smlouvu s Pekingem. Čínské velvyslanectví v ČR označilo ukončení smlouvy za narušení důvěry a poškození čínsko-českých vztahů. »Z mého pohledu jde zřejmě hlavně o vzkaz pro sponzory hradní kanceláře, jako je například firma Huawei,« reagoval Hřib na kritiku Hradu na Twitteru. Spolupráce s Pekingem podle něj nebyla pro Prahu výhodná a protistrana neprojevovala k Praze žádný respekt.

(ku)

1. 12. 2019  (ku)