Uhořely desítky dělníků. Hasiči o nich nevěděli

Při mohutném požáru v centru indické metropole Dillí zahynulo nejméně 43 lidí.

Dalších 16 osob bylo převezeno do nemocnice s popáleninami či s dýchacími potížemi poté, co byli vystaveny množství kouře. Informovaly o tom místní úřady. Příčina neštěstí je zatím neznámá.

Indická média uvedla, že plameny zachvátily časně ráno budovu, jež byla plná továrních dělníků, kteří přespávali v dílnách. Dělníci pracovali v různých továrnách, na noc však přicházeli do objektu továrny, který sloužil jako noclehárna, ovšem ilegální, protože přivolaní hasiči o osobách uvězněných uvnitř šestipatrové budovy nevěděli, což zbrzdilo záchranné operace, napsal server India Today. Majitel objektu buď úmyslně či z nedbalosti ubytovnu nenahlásil, policie po něm pátrá. Budova se navíc nachází ve staré části Dillí, kde je jedno z největších dillíských tržišť, Ázád Market, a mnoho úzkých uliček, kterými hasiči mohou jen s obtížemi projet.

Podle zpravodajského serveru BBC se v továrně, která vyrábí převážně školní tašky, a  kde dělníci pracují často za pouhé dva dolary za den (asi 46 Kč), nacházelo při vypuknutí požáru na 100 lidí. Zachránit se jich podařilo více než 60. Oheň vznikl v dolní části budovy, ale rychle se rozrostl do třetího patra, kde spali dělníci.

Požár, u kterého zasahovalo 25 hasičských vozidel, se podařilo zlikvidovat. Záchranáři pak budovu prohledali. Jeden ze svědků uvedl, že příčinou neštěstí mohl být elektrický zkrat.

Před jednou z nemocnic, která přijala zraněné, se shromáždili příbuzní hospitalizovaných. Podle agentury Reuters mnozí pocházejí z chudého svazového státu Bihár ve východní Indii. Jedním z nich je i Muhammad Mótí, který přišel hledat svého 22letého synovce. »Řekli mi, že synovec je uvnitř, ale neviděl jsem ho,« řekl agentuře Reuters.

Požáry objektů jsou v Indii relativně běžné; často je způsobuje nedodržování a obcházení stavebních a bezpečnostních předpisů. Letos v únoru zahynulo 17 lidí při požáru v šestipodlažním hotelu v Dillí, který vznikl v neschválené kuchyni na střeše budovy.

(čtk)

9. 12. 2019  (čtk)