Obvinění za výbuch

Slovenská policie obvinila tři osoby v souvislosti s páteční explozí plynu v obytném domě na východě země.

Agenturu ČTK o tom informoval šéf odboru komunikace krajského ředitelství policie v Prešově Igor Pavlik. Policie vyšetřuje tragedii, při které přišlo o život nejméně sedm lidí, jako podezření z obecného ohrožení. Vyšetřovatel dal prokuratuře podnět, aby žádala soud o uvalení vazby na trojici obviněných.

Bližší informace o obviněných policie neuvedla. Slovenská média již v sobotu informovala, že kriminalisté při vyšetřování ničivé exploze a následného požáru zadrželi šest lidi. Mezi nimi byli podle tisku jednatelé stavební firmy a dělníci, kteří těsně před explozí v Mukačevské ulici prováděli výkopové práce. Obyvatelé dvanáctipatrového domu si krátce před výbuchem stěžovali, že v budově cítili plyn. Podle ředitele prešovských hasičů Jána Goliáše se nyní příčinou výbuchu a požáru zabývá vyšetřovací tým. »Povím to natvrdo, s přestavbou celého bytového domu hasiči nesouhlasili. Nesouhlasili jsme se stavebními úpravami z roku 2017. Byly tam porušeny některé předpisy. To mohlo způsobit i pád schodiště, přes které jsme nemohli vnitřek evakuovat,« prohlásil šéf prešovských hasičů. Osud domu zůstává nejistý. Budovu podle Goliáše momentálně prohlížejí statici. Hasiči budou postupně rozebírat zbytky střechy a nejvyššího podlaží, které jsou zničené. »Potřebujeme shodit minimálně jedno poschodí, které ohrožuje ostatní bloky, a uvidíme, jak nízko budeme muset sestoupit,« řekl krajský velitel.

Neúspěšné pátrání

Záchranářům se nepodařilo najít nezvěstnou osobu v troskách vrchní části dvanáctipatrového domu.  Hasiči dosud potvrdili sedm mrtvých při tragedii, nicméně předpokládali, že obětí je osm.

Obyvatelé okolních paneláků, které byly po zmíněné explozi rovněž evakuovány, si mohli zajistit své byty. Samospráva nabídla potřebný materiál k provizornímu zajištění například rozbitých oken. Vstup do bytu byl zpočátku povolen jen za asistence policistů,  odpoledne se už lidé mohli vrátit s výjimkou vyhořeného a jednoho dalšího staticky ohroženého domu.

Vyhlášení solidarity

[o]

»V pátek došlo k pozdní sklizni plodů listopadového převratu z roku 1989,« uvedl člen ÚV KSČM Jaromír Kohlíček. »V tomto konkrétním případě jde pravděpodobně o neodbornou rekonstrukci rozvodu plynu v jednom z panelových domů sídliště v Prešově. Jak je to možné? Po roce 1989 vidíme trvalé snahy o privatizaci veřejných služeb a o hrubé podcenění výchovy odborných pracovníků řady technických profesí spojené s rozpadem učňovského školství. V tom jsme v obou republikách na jedné lodi a důsledky se nutně dostavují. Jedním z nich je i výbuch v panelovém domě v Prešově. Vyhlašuji solidaritu s postiženými občany a žádám kompetentní orgány o zprávu, jak podobným tragédiím v budoucnu zabránit. V ČR máme podobné problémy a je jen otázkou času, kdy může dojít k podobným koncům.«

(za, čtk)

9. 12. 2019  (za, čtk)