Putin s Vučičem nejen o plynu

Srbsko se bude moci podílet na tranzitu ruského plynu a Rusko v případě potřeby najde způsob, jak obejít nepříznivý postoj Bulharska k výstavbě plynovodu Turkish Stream.

Po jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem to minulý týden uvedl šéf Kremlu Vladimir Putin. Podle agentury Reuters také obvinil Bulharsko, že výstavbu plynovodu na svém území záměrně oddaluje. Podmínky, které pro pokračování přepravy plynu do Evropy požaduje Ukrajina, pak ruský prezident označil za nepřijatelné.

Plynovod, nazývaný také TurkStream, vede po dně Černého moře z Ruska do Turecka. Má dvě větve, každá s přepravní kapacitou 15,75 miliardy krychlových metrů ročně. První větev má dodávat ruský plyn tureckým zákazníkům, zatímco druhá má zajišťovat dodávky k zákazníkům v jižní a jihovýchodní Evropě.

[o]

Zvětšení podzemních zásobníků

»Srbsko se připojilo k výstavbě systému přepravy plynu, který je pokračováním plynovodu Turkish Stream. Položení potrubí na srbském území bude dokončeno v nejbližších týdnech,« řekl Putin podle agentury TASS. Uvedl také, že se dohodl se srbskými partnery na zvětšení podzemních zásobníků plynu ze 750 milionů na dvě miliardy metrů krychlových. »Jsme přesvědčeni, že realizace těchto rozsáhlých energetických projektů pomůže výrazně posílit energetickou bezpečnost nejen Srbska, ale celého balkánského regionu a Evropy,« zdůraznil ruský prezident.

TASS poznamenal, že Putin na konci října avizoval, že práce na novém plynovodu v Bulharsku a Srbsku by měly skončit ke konci příštího roku.

Pokud jde o tranzit plynu do Evropy přes Ukrajinu, s níž ke konci roku vyprší stávající kontrakt, Putin vyčetl Kyjevu, že předkládá Moskvě nepřijatelné podmínky. »Jsme připraveni (po Novém roce) tranzit přes Ukrajinu zachovat, jednáme o tom ve Vídni, to není žádné tajemství. Je ale pravda, že podmínky, které nám předkládají ukrajinští přepravci, jsou zatím pro nás ekonomicky nepřijatelné,« řekl. »Doufám, že se nakonec nějak dohodneme,« dodal.

Ukrajině nabízí sníženou cenu

Rusko při vyjednávání o novém kontraktu na přepravu plynu požaduje smírné uzavření všech soudních sporů s Ukrajinou a na oplátku nabízí prodej plynu za sníženou cenu, popřípadě prodloužení stávajícího kontraktu o další rok. Kyjev se odmítá soudů zřeknout, stejně tak odmítá i krátkodobý kontrakt, poznamenala TASS.

Putin ujistil Vučiče, že Rusko je ochotno podpořit případné kompromisní řešení sporu o Kosovo, pokud se na tom Bělehrad a Priština dohodnou. »Samozřejmě podpoříme stanovisko Srbska,« zdůraznil.

Vučič pozval Putina, aby se v Srbsku příští rok zúčastnil otevření opraveného pravoslavného chrámu. Putin pak uvedl, že Vučič přijal pozvání na květnovou přehlídku v Moskvě, na které by rád viděl i srbské vojáky.

Vyřízená záležitost

V této souvislosti není od věci připomenout, že nedávná aféra s odhaleným ruským agentem, který údajně získával pro spolupráci pracovníky srbských tajných služeb, je pro Bělehrad vyřízenou záležitostí. Podle srbské sekce regionální televize N1 to dal najevo sám Vučič právě před schůzkou s Putinem.

Vučič 21. listopadu potvrdil informace médií o tom, že srbská rozvědka odhalila operaci ruské tajné služby, jejímž cílem bylo získat pro spolupráci srbské zpravodajské agenty. Nicméně hned také podle ČTK řekl, že tato záležitost dobré vztahy s Moskvou vážněji nepoškodí.

(rj)

9. 12. 2019  (rj)