Navýšení životního minima se zřejmě odkládá

Životní minimum se od ledna asi nezvýší. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) sice avizovala jeho navýšení od Nového roku, s největší pravděpodobností však zůstane jen u slibu. Návrh vládního nařízení s úpravou částky vládě zatím ještě nepředložila.

Růst minima souvisí s chystanou revizí dávek a měl by se zveřejnit s jejím návrhem. Životní minimum pro samotného dospělého činí teď 3410 korun, pro děti a další dospělé v rodině je nižší.

»Životní minimum by mělo vzrůst v příštím roce o inflaci. To je o 13 procent, protože se částka osm let nezvyšovala. Díky životnímu minimu by se zvýšila i nezabavitelná částka, což by mohlo pomoci řešit nelegální zaměstnávání,« řekla ČTK mluvčí ministerstva práce Kristýna Křupková. Na dotazy o předložení návrhu vládního nařízení, jeho projednání ve vládě a zamýšleném termínu navýšení neodpověděla. Uvedla jen, že návrh na růst minima souvisí s připravovanou revizí dávek.

To potvrdila také stínová ministryně práce KSČM, místopředsedkyně sněmovního sociálního výboru Hana Aulická Jírovcová. »Navýšení minima jsme v podstatě i my podmínili revizí dávek. Tím je samozřejmě spojená i připravovaná legislativa. Novelizace dávek na bydlení ale i další legislativní úpravy však budou předkládány buď do konce roku nebo až začátkem příštího roku, to znamená, že paní ministryně Maláčová a její resort si ten posun tak trošku zapříčinily samy,« řekla poslankyně našemu listu.

[o]

Kabinet zasedne 16. prosince. V programu schvalování nařízení o zvýšení minima nemá. Předpis se zatím neobjevil ani na vládním webu v připravované legislativě. Není jasné, jestli se vláda po pondělní schůzi ještě do konce roku sejde.

Rozpočet se zvýšením minima počítá

Maláčová už v září sněmovnímu sociálnímu výboru řekla, že se životní minimum zvedne od ledna a že vláda návrh nařízení o zvýšení dostane v říjnu a záhy by ho měla schválit. Poslancům také oznámila, že změny dávek navrhne do konce listopadu její nová komise. Před nedávnem uvedla, že výsledek představí v prosinci. Podle mluvčí resortu se hledá nyní vhodný termín. Ministryně je totiž nemocná.

»V současnosti to bereme tak, že i my jsme měli zvýšení minima podmíněno revizí dávek a pokud bude všechno tak, jak jsme požadovali, tak určitě nemáme problém minimum o třináct procent, to znamená o inflaci, navýšit, navíc i v rozpočtu ministerstva práce je s tím počítáno. Jsem přesvědčena, že by to nemusel být problém například od dalšího čtvrtletí, ale souvisí to opravdu i s tím, jak bude ministryně předkládat novely a zákony,« dodala Aulická.

Maláčová o navýšení životního minima usilovala už pro tento rok, s plánem ale neuspěla. Navrhovala přidání o 390 korun na 3800 korun. Existenční minimum chtěla upravit z nynějších 2200 na 2450 korun. Představovalo by to růst asi o 11,4 procenta. Nynější návrh by měl připočítat i letošní inflaci. Částky by se tak měly zvednout o víc než 13 procent. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) podmiňovala přidání revizí dávek.

Řada lidí na dávky už nedosáhne

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky a zjišťuje se, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Podle Maláčové po zvyšování mezd, důchodů a příspěvků na péči řada lidí už na dávky od státu nedosáhne. O porodné přišlo 60 000 rodin, o přídavek na dítě 200 000 rodin a o příspěvek na bydlení mnozí senioři, řekla už dřív ministryně. Poukázala na to, že životní náklady rostou. Uvedla, že navýšení příští rok by výdaje na dávky zvedlo zhruba o 600 mil. Kč a peníze už resort v rozpočtu má.

Pro letošek je v pokladně ministerstva na dávky v hmotné nouzi na příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádnou pomoc 6,63 mld. Kč, pro příští rok by to mělo být 5,55 miliardy. Na výdaje na dávky státní sociální podpory na přídavek a příspěvek na dítě, příspěvek na bydlení, porodné, pohřebné a na pěstounskou péči má resort letos 42,91 mld., příští rok to má být o 6,5 miliardy víc.

Vláda v programovém prohlášení se zvýšením minima nepočítá. Kritizovaly ji za to odbory. Minimum nezvedla v minulém volebním období ani vláda ČSSD, ANO a lidovců. Zdůvodňovala to tím, že chce motivovat lidi k práci a raději zvyšovat minimální mzdu.

(jad)

14. 12. 2019  (jad)