Bankéři jsou na krizi připraveni

Bankám a spořitelnám v České republice, v nichž výrazně převládá zahraniční vlastnictví, za tři čtvrtletí letošního roku stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy korun na 70,35 mld. Kč.

Vyplývá to z dat České národní banky. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu Kč, což představuje proti konci minulého roku nárůst o 558 mld. Kč. Zisk z finanční a provozní činnosti bank stoupl koncem září meziročně o 11,2 mld. na 151,7 mld. Kč. Úrokové výnosy se zvýšily o 39,4 mld. na 167,1 mld. Kč. Výnosy z poplatků a provizí jim vzrostly o 272 milionů na 33,9 mld. Kč.

»Dvanáctiprocentní roční růst zisku a zejména 31procentní růst úrokových výnosů svědčí o tom, že české banky jsou dobře zajištěny proti případnému hospodářskému ochlazení,« uvedl analytik investiční skupiny Natland Petr Bartoň. Dobrou zprávou je podle něj i to, že banky opouštějí svůj historický a specificky český obchodní model, a to vydělávat hlavně na poplatcích.

K vyšším ziskům bank dopomohly zejména nové úvěry, řekl analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Ekonomický růst ČR zůstává podle něho solidní a přispívá k větší ochotě domácností i podniků zadlužovat se. K lepším výsledkům vedla také výrazná nákladová disciplína českých peněžních ústavů. Naopak pod setrvalým tlakem jsou podle něj úrokové marže českých bank. Do jejich snížení promlouvá pokles dlouhodobých korunových sazeb a ostrá konkurence, podotkl.

V ČR působí 49 bank a spořitelen.

(ici)

17. 12. 2019  (ici)