Hlavní události ekonomiky ve světě 2019

Leden

2. - Moskva oznámila, že těžba ropy v Rusku se v roce 2018 vyšplhala na nové postsovětské maximum 11,16 mil. barelů denně.

7. - Prezident Světové banky Jim Yong Kim se rozhodl na přelomu ledna a února odstoupit z funkce, ve které strávil více než šest let. Ve funkci ho dočasně nahradila 1. února výkonná ředitelka Kristalina Georgievová z Bulharska a řádným prezidentem SB se stal 9. dubna dosavadní vysoký činitel amerického ministerstva financí David Malpass.

11. - Německá automobilová skupina Volkswagen oznámila, že v roce 2018 zažila opět rekordní rok v prodeji, který se zvýšil o 0,9 % na 10,83 mil. vozů.

15. - Německý statistický úřad oznámil, že HDP Německa v roce 2018 vzrostl o 1,5 %, nejpomaleji za pět let.

- Automobilka Volkswagen se dohodla s americkým konkurentem Ford Motor na vytvoření globální aliance, v jejímž rámci budou společně vyvíjet lehké užitkové vozy.

21. - Čína oznámila, že její ekonomika v roce 2018 rostla o 6,6 %, nejpomaleji od roku 1990.

26. - Německá uhelná komise se dohodla na tom, že Německo přestane používat energii z uhlí nejpozději do konce roku 2038. V případě souhlasu všech stran bude možné termín předsunout už na rok 2035.

Únor

13. - Španělsko oznámilo, že hodlá v letech 2025 až 2035 uzavřít všech svých sedm jaderných elektráren.

- EU se dohodla na nových předběžných pravidlech pro plynovody, jako je Nord Stream 2. Nová směrnice má zajistit, že se na plynovody ze třetích zemí budou vztahovat stejná pravidla jako na plynovody uvnitř unie.

20. - Cena palladia poprvé překonala hranici 1500 USD (34 000 Kč) za troyskou unci.

Březen

1. - Americká společnost Tesla uvedla na trh základní verzi sedanu Model 3 s cenou od 35 000 USD (bezmála 800 000 Kč).

5. - Časopis Forbes uvedl, že nejbohatším člověkem na světě je šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos s majetkem 131 mld. USD (téměř tři biliony korun). Do žebříčku dolarových miliardářů se dostalo celkem osm Čechů.

12. - Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) pozastavila provoz letadel Boeing 737 MAX 8 a MAX 9. Důvodem byly dvě tragické nehody, při kterých přišlo o život celkem 346 lidí. Úřady nyní zkoumají software, který je za potíže zodpovědný. K zákazu se přidaly i USA a další země.

20. - Americká internetová společnost Google dostala třetí pokutu od Evropsko komise (EK) za zneužívání svého postavení na trhu. Google má zaplatit 1,49 mld. eur (38,2 mld. Kč) kvůli omezování konkurentů na trhu s internetovou reklamou.

28. - Evropský úřad pro cenné papíry a trhy (ESMA) vyměřil ratingové agentuře Fitch rekordní pokutu 5,13 mil. eur (asi 132 mil. Kč) za porušení pravidel, která mají zabránit střetu zájmů.

29. - Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei oznámil, že v roce 2018 zvýšil čistý zisk o 25 % na 59,3 mld. jüanů (202,6 mld. Kč). Tržby vzrostly o 19,5 % na 721,2 mld. jüanů (asi 2,46 bil. Kč).

Duben

3. - Rakousko zvýšilo chystané zdanění technologických společností na pět procent jejich příjmů z reklamy z původně plánovaných tří procent.

5. - Rusko vyhrálo u WTO s Ukrajinou obchodní spor týkající se zastavení dovozu ukrajinského železničního zařízení do Ruska s odkazem na národní bezpečnost.

19. - Ruská ropa proudící ropovodem Družba do Evropy byla kontaminována organickým chloridem, který se používá k usnadnění těžby. Podle odhadů bylo kontaminováno pět milionů tun ropy. V květnu se začaly dodávky ropovodem postupně obnovovat a plně obnovené byly 1. července.

Květen

10. - USA zatížily dovoz čínského zboží v ročním objemu 200 mld. USD (4,6 bil. Kč) clem ve výši 25 % místo dosavadních deseti.

16. - Americké ministerstvo obchodu se rozhodlo zařadit s okamžitou platností čínskou společnost Huawei na černou listinu, což firmě znemožňuje kupovat americké součástky bez souhlasu vlády USA. Restrikce byly později zmírněny.

- EK dala pěti bankám pokutu 1,07 mld. eur za manipulaci s kurzy. Týká se to ústavů Barclays, Citigroup, JPMorgan, MUFG a Royal Bank of Scotland.

24. - Regionální odvolací soud v Karlsruhe poprvé podpořil zákazníky ve sporu s Volswagenem v případu týkajícím se koupě vozidla na naftový pohon se softwarem, který sloužil k manipulaci s emisemi.

Červen

10. - Americké společnosti Raytheon a United Technologies (UTC) se dohodly na fúzi. Vznikne tak jedna z největších zbrojních a leteckých společností na světě s hodnotou zhruba 121 mld. USD (2,7 bil. Kč).

11. - Americký internetový obchod Amazon podle žebříčku BrandZTop 100 po 12 letech přeskočil Apple a Google a s ohodnocením 315,5 mld. USD (7,15 bil. Kč) se stal nejhodnotnější značkou světa.

16. - Argentinu a Uruguay postihl rozsáhlý výpadek elektřiny a země se ocitly bez dodávek elektrického proudu.

27. - Americká automobilka Ford oznámila, že hodlá v Evropě do konce příštího roku zrušit asi 12 000 pracovních míst. Ford v Evropě zaměstnává kolem 51 000 lidí.

28. - EU a jihoamerický obchodní blok Mercosur po téměř 20 letech dosáhly kontroverzní dohody o volném obchodu. Její ratifikace v členských zemích EU ale naráží na odpor.

Červenec

1. - Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) odsouhlasili prodloužení dohody o omezení těžby o devět měsíců.

7. - Největší německá banka Deutsche Bank představila restrukturalizační plán, v jehož rámci by o práci mohlo přijít 18 000 zaměstnanců.

11. - Francouzský Senát definitivně schválil tříprocentní digitální daň, kvůli které USA vyhrožují Francii zavedením dalších cel.

24. - Úřady v USA vyměřily společnosti Facebook rekordní pokutu pět miliard dolarů (asi 115 mld. Kč) za porušení ochrany soukromí.

31. - Měnový výbor centrální banky USA Fed podle očekávání snížil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 2,00 až 2,25 %.

Srpen

1. - Americký prezident Donald Trump oznámil, že USA od 1. září uvalí dodatečné desetiprocentní clo na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje 300 mld. USD (sedm bilionů korun).

9. - Čínská společnost Huawei Technologies představila vlastní operační systém nazvaný Harmony, je určen pro chytré telefony a další přístroje.

23. - Čína oznámila nová cla pět a deset procent na 5078 produktů z USA. Jsou mezi nimi zemědělské produkty, ropa, malá letadla nebo automobily. Hodnota zboží dosahuje zhruba 75 mld. USD (1,75 bil. Kč). Některá cla vstoupila v platnost 1. září, zbývající 15. prosince.

Září

10. - Americká technologická společnost Apple představila novou verzi svého chytrého telefonu nazvanou iPhone 11 a také herní předplatné Apple Arcade, streamovací službu Apple TV+, sedmou generaci tabletu iPad a novou generaci hodinek Apple Watch.

12. - Německá média oznámila, že Volkswagen zřejmě manipuloval s měřením emisí i u novějších motorů emisní normy Euro 6. Daný typ motoru koncern od roku 2012 namontoval do statisíců aut, včetně těch vyráběných automobilkou Škoda. Postiženy mají být i vozy VW, Audi a Seat. Koncern tvrzení popřel.

14. - Ropná zařízení firmy největší ropné společnosti Saudi Aramco Abkajk a Churajs se stala terčem útoků bezpilotních letounů, které vedly ke snížení produkce ropy o 5,7 mil. barelů denně. Saúdská Arábie obnovila těžbu ropy na úroveň před útoky na konci září. K útokům se přihlásili šíitští povstalci, kteří bojují proti ústřední vládě v Jemenu, jíž podporuje Západ a mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií.

16. - Zhruba 49 000 zaměstnanců největší americké automobilky General Motors v USA vstoupilo do stávky, protože se jim nepodařilo dojednat novou pracovní dohodu. Nejdelší stávka v americkém automobilovém průmyslu od roku 1970 byla ukončena 26. října.

18. - Americká centrální banka Fed podle očekávání podruhé v letošním roce snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu.

23. - Zkrachovala zadlužená britská cestovní kancelář Thomas Cook, která patřila k největším cestovním kancelářím na světě.

24. - Německá prokuratura obvinila šéfa automobilového koncernu Volkswagen Herberta Diesse z manipulace s akciovým trhem v souvislosti s emisním skandálem. Obvinění se týká rovněž bývalého šéfa podniku Martina Winterkorna a nynějšího předsedy dozorčí rady Hanse Dietera Pötsche.

25. - Výkonná rada MMF zvolila Bulharku Kristalinu Georgievovou novou výkonnou ředitelkou této instituce. Do funkce nastoupila 1. října na pět let.

Říjen

14. - Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané Abhijit Banerjee a Michael Kremer spolu s Francouzkou Esther Duflovou, a to za experimentální přístup ke zmírnění chudoby ve světě.

16. - Italská vláda schválila jako součást zákona o rozpočtu na příští rok i digitální daň, která začne automaticky platit od začátku roku 2020.

18. - V platnost vstoupila americká desetiprocentní cla na letadla Airbus a 25procentní cla na řadu zemědělského a průmyslového zboží z EU, které USA zavedly kvůli subvencování evropského výrobce letadel Airbus.

- Prezidenti a premiéři zemí EU na summitu v Bruselu potvrdili jmenování Francouzky Christine Lagardeové šéfkou Evropské centrální banky (ECB).

30. - Dánsko i přes námitky USA schválilo stavbu plynovodu Nord Stream 2, který bude po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa.

- Americká centrální banka (Fed) podle očekávání už potřetí v letošním roce snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu.

31. - Správní rada automobilky Fiat Chrysler (FCA) a dozorčí rada francouzské PSA schválily plán fúze obou společností. Může tak vzniknout čtvrtý největší výrobce aut na světě podle objemu prodeje, hodnota nové firmy dosáhne zhruba 50 mld. USD (1,1 bil. Kč).

Listopad

1. - WTO rozhodla o tom, že Čína může uvalit na USA odvetné clo na zboží za 3,6 mld. USD.

8. - Státy EU opět neschválily osvobození domácího pálení alkoholu od spotřební daně, ač se na něm shodla velká většina zemí. Proti se opět postavila ČR, jejíž hlas spolu s bulharským návrh zablokoval.

18. - Členské státy EU se po mnohahodinovém jednání shodly s europarlamentem na unijním rozpočtu pro rok 2020. Kompromisní návrh počítá s částkami 168,7 mld. eur (4,3 bil. Kč) pro smluvní závazky a 153,6 mld. eur (3,9 bil. Kč) pro skutečně provedené platby.

Prosinec

2. - Prezidenti Ruska a Číny Vladimir Putin a Si Ťin-pching prostřednictvím telemostu zahájili provoz plynovodu Síla Sibiře, prvního mezi oběma státy.

5. - Saúdskoarabská ropná společnost Saudi Aramco oznámila, že stanovila cenu za akcii při svém vstupu na burzu na horním konci uváděného rozpětí, tedy na 32 rijálů (téměř 200 Kč). Při prodeji 1,5 % akcií tak Aramco z prodeje získá 25,6 mld. USD (589 mld. Kč). Byla to největší primární nabídka akcií (IPO) na světě.

Ivan CINKA

21. 12. 2019  Ivan CINKA