Huawei je navzdory tlaku USA úspěšná

Čínská telekomunikační společnost Huawei zvýšila letos tržby o 18 procent na 850 miliard jüanů (2,8 bilionu korun) navzdory tlaku ze Spojených států. V novoročním dopisu 190 000 zaměstnancům to uvedl šéf společnosti Eric Sü. Dodal, že je to »trochu méně než naše původní předpoklady«. Loni Huawei zvýšila tržby o 19,5 %.

Největší světový výrobce telekomunikačních zařízení a druhý největší výrobce chytrých telefonů na světě má za sebou podle agentury DPA zatím nejkomplikovanější rok své 32leté historie. Spojené státy proti Huawei podnikají rozsáhlé kroky a upozorňují na její možné zapojení do špionáže pro Peking, i když to vůbec nedoložily přímými důkazy. Firma byla v zemi zařazena na černou listinu, označena za hrozbu pro národní bezpečnost, úřady jí omezily spolupráci s americkými společnostmi a byla vyloučena z budování 5G sítí. Vývoj ale ukazuje, že tato opatření se v nemenší míře obracejí i proti americkým firmám. Obdobný postup přitom americká vláda vnucuje i ostatním zemím.

Vzhledem k obchodním omezením nemůže Huawei na svém nejnovějším smartphonu Mate 30 používat aplikace americké firmy Google, včetně například Google Maps, Gmailu či YouTube. Společnost proto urychluje vývoj vlastního operačního systému. Sü oznámil, že navzdory všem problémům dodala Huawei v právě končícím roce na trh 240 milionů smartphonů - o 17 % více než v roce 2018.

Pětistránkový dopis vybízí zaměstnance, aby »tvrdě pracovali, stanovovali si další cíle a zvýšili své schopnosti na novou úroveň«. Sü v něm také varuje, že průměrní manažeři »kteří ztratili podnikatelského ducha« budou propuštěni rychleji než dříve.

(ici)

7. 1. 2020  (ici)