Válková – další pseudokauza aneb Kdo ve skutečnosti tahá za nitky

Bývalá šéfka justice a současná zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková, která v minulosti pobouřila občany svým výrokem, kdy uvedla, že se Čechům za nacistické okupace »zas tolik nedělo«, se svojí kandidaturou na ombudsmanku nedobrovolně přiblížila konci své politické kariéry.

[o]

Čas ukáže, zda za precizní prolustrování své osoby může poděkovat lidem z ÚSTR či někomu jinému. Na političce, i přes její bývalé členství v KSČ a doposud čisté jako lilie, ostražití ochránci demokracie a lidských práv přesto škraloup na kráse našli. Výsledkem tak je, že osoba podílející se v minulosti na potlačování disidentů, není hodna pokračování v práci »dosluhující« ombudsmanky Anny Šabatové, věrné to kamarádky z »nejtěžších dob« bývalého prezidenta Havla.

Nevím, zda Helena Válková bude zpytovat své svědomí. Spíše může tiše závidět bývalým předlistopadovým politikům a strůjcům převratu v roce 1989, kteří nerušeně finančně profitují na vlně demokracie dodnes.  Jedním z mnohých příkladů je ex-premiér a člen předlistopadové vlády Marián Čalfa.

Autor »pendrekového zákona«, který svůj hřích smazal v bravurně zvládnuté pozici »technokrata předání moci« a »dokázal dosadit«  disidenta na prezidentský trůn, »odstartoval« zlatá léta rozkradení a rozprodeje státu s následným jeho rozdělením. Chameleon profitující od té doby z členství v nejrůznějších radách společností a firem.  V současnosti člen představenstva Plzeňské teplárenské »patřící« finančnímu energetickému oligarchovi Křetínskému.

Rokem 1989 pošlapávání lidských práv občanů České republiky neskončilo. Naopak, především u nejchudších občanů je tento problém možná ještě zřetelnější.

Věřme, že i z tohoto důvodu bude nový ombudsman zvolen na základě jeho skutečné odbornosti a bez poskvrny morálního kreditu, nikoliv na pozadí politických zájmů. Přejme si, aby účelových pseudokauz bylo v budoucnu co nejméně a vláda se mohla věnovat řešení přibývajících skutečných problémů tížících naše občany!

Miroslav KAVIJ, předseda Plzeňského KV KSČM

15. 1. 2020  Miroslav KAVIJ