Ani práce mnohé nevytáhne z chudoby

Globální míra nezaměstnanosti se loni po devíti letech poklesu stabilizovala a beze změny zřejmě zůstane i v letošním roce. Loni bylo bez práce po celém světě 188 milionů osob a míra nezaměstnanosti činila 5,4 procenta. To bylo stejně jako v roce 2018.

Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila Mezinárodní organizace práce (ILO). Letos má být míra nezaměstnanosti podle ní stejná jako v loňském roce. Příští rok se však mírně zvýší na 5,5 %.

»To znamená, že postupný pokles míry nezaměstnanosti zaznamenaný mezi roky 2009 a 2018 se zřejmě zastavil,« uvedla ILO. Upozornila, že globální ekonomický růst zpomaluje, stejně jako zpracovatelský průmysl.

I pro ty, kteří mají zaměstnání, je ale mnohem obtížnější zlepšit svůj život nebo se dostat z chudoby. Generální ředitel ILO Guy Ryder tento trend označil za »mimořádně znepokojující« s velmi hlubokými a znepokojivými důsledky pro sociální soudržnost. Podle údajů ILO má zhruba 470 milionů lidí nedostatečně placenou práci.

Zpráva upozorňuje také na obtíže, kterým čelí mladí lidé při hledání práce. Zhruba 22 % osob ve věku 15 až 24 let nemá práci, vzdělání či odborný výcvik.

Z žen je zaměstnaných jen 47 %. To je o 27 procentních bodů pod mírou zaměstnanosti mužů. Ryder upozornil, že se nedaří plnit závazek skupiny 20 největších ekonomik světa G20 z roku 2014 snížit rozdíl v míře zaměstnanosti mezi muži a ženami.

Zpráva uvádí, že celosvětově sice chudoba u pracujících klesá, nicméně u nízkopříjmových zemí zvláště v subsaharské Africe je patrný pouze omezený pokrok ve snižování počtu pracujících chudých, uvedla agentura Reuters.

(ici)

22. 1. 2020  (ici)