Šéfové velkých firem to nevidí růžově

Snížení tempa růstu globální ekonomiky v letošním roce očekává 53 procent generálních ředitelů významných firem po celém světě.

Počet generálních ředitelů, kteří očekávají snížení tempa růstu světové ekonomiky za poslední dva roky prudce narostl a je rekordní, informovala poradenská společnost PwC.

Globální průzkum názorů zhruba 1600 generálních ředitelů firem po celém světě společnost představila v Davosu při příležitosti zahájení Světového ekonomického fóra. Loni snížení tempa růstu globální ekonomiky čekalo 29 % respondentů a předloni pět procent.

I důvěra v růst výnosů vlastních společností je mezi šéfy firem nejnižší od krizového roku 2009. Pouze 27 % ředitelů totiž rozhodně očekává růst výnosů.

»Vzhledem k prodlužujícímu se obchodnímu napětí, geopolitickým konfliktům a nedostatku shody na řešení klimatické změny, není pokles očekávání ekonomického růstu příliš překvapující. Velikost propadu už ovšem překvapující je. Zmíněné problémy, se kterými se musí světová ekonomika vypořádat, přitom nejsou nové, i když jako nová se může zdát jejich intenzita a eskalace,« uvedl předseda globální sítě PwC Bob Moritz.

Nejpesimističtější jsou šéfové firem v Severní Americe, kde předpovídá pomalejší růst globální ekonomiky než loni 63 % ředitelů. Naopak region Střední a východní Evropy včetně České republiky je letos nejméně pesimistický, když pokles tempa růstu světové ekonomiky očekává 43 % oslovených ředitelů.

(ici)

23. 1. 2020  (ici)