Nejezděte do Wu-chanu

Čínské úřady vyzvaly občany, aby necestovali do města Wu-chan, odkud se šíří nový typ koronaviru a kde už nákaze podlehlo devět lidí. V celé zemi pak sedmnáct.

Obyvatelé Wu-chanu by zase neměli, pokud je to možné, město opouštět. Lidé žijící ve městě jsou nabádáni, aby se neshromažďovali a vyhýbali se místům, kde se dají očekávat větší davy.

»Stručně řečeno - nejezděte do Wu-chanu. A vy, kdo ve Wu-chanu jste, neopouštějte ho,« prohlásila zástupkyně předsedy čínské národní zdravotnické komise Li Pin. Stejně se vyjádřil i wuchanský starosta Čou Sien-wang.

Ve městě, kde žije 11 milionů lidí, byly kvůli šíření doposud málo prozkoumaného viru zrušeny slavnostní akce plánované k lunárnímu Novému roku. Tento nejvýznamnější čínský svátek letos připadá na 25. ledna.

Na vlakovém nádraží a na letišti ve Wu-chanu, který je významným dopravním uzlem, byla instalována zařízení na měření tělesné teploty. Hlavními příznaky nákazy virem 2019-nCoV jsou totiž horečka, kašel a problémy s dýcháním. Na dálnicích vedoucích z města byla zřízena kontrolní stanoviště, kde je měřena teplota řidičům, uvedla agentura AFP.

Úřady města Wu-chan oznámily, že zrušily tradiční modlitby v buddhistickém chrámu Kuej-jüan, které loni v období kolem lunárního Nového roku přitáhly 700 000 turistů. Chrám je nyní uzavřen.

Zrušena byla také veškerá místní divadelní představení i jiná umělecká vystoupení, uzavřené je i muzeum. Wuchanská vláda oznámila sérii přísnějších opatření poté, co se stala terčem kritiky kvůli pořádání veřejné hostiny, které se o víkendu účastnilo 40 000 rodin.

Francouzský univerzitní profesor Vincent Lemarie, který ve Wu-chanu žije již šest let, agentuře AFP řekl, že v ulicích je nyní vidět množství lidí v ochranných maskách.

(čtk)

23. 1. 2020  (čtk)