Živly si v loňském roce pořádně zařádily

Škod způsobených přírodními živly bylo loni v České republice o několik desítek procent více. Celkem jich pojišťovny řešily přes sto tisíc za celkem několik miliard korun. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami.

Nejvíce škod podle nich loni způsobily vichřice a krupobití, kvůli suchému počasí dále ubylo povodní a záplav. Nejpostiženějšími regiony byly Středočeský a Olomoucký kraj.

Nejčastější příčinou kalamit loňského roku byly vichřice a kroupy, řekl analytik Allianz Petr Barák. Rok 2019 začal orkánem Eberhard, který odnesl nejednu střechu, ale třeba i kurník s exotickými slepicemi, poničil řadu vozidel a plotů, a pokračoval plejádou lokálních bouřek, které doprovázelo silné krupobití, dodal. Celkově živly loni poškodily 15 000 klientů Allianz a zanechaly za sebou škody za 567 milionů korun. Nejvíce řádily v Olomouckém, Středočeském a Jihočeském kraji.

Generali Česká pojišťovna loni řešila více než 45 000 živelních škod za zhruba 2,2 mld. Kč. O rok dříve to bylo 28 500 škod za 1,8 mld. Kč. Loni na území republiky nejvíce škodila vichřice a krupobití, uvedla mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková. Vichřice způsobila 17 000 škod za 375 mil. Kč, krupobití 10 000 škod za 730 mil. Kč. S řáděním živlů se nejvíce potýkaly Středočeský a Olomoucký kraj, dodala.

Klientům Kooperativy živly způsobily 34 500 škod za 1,53 mld. Kč. Loňský rok byl horší než rok 2018, kdy pojišťovna řešila 23 000 živelných škod a klientům vyplatila 1,1 mld. Kč. Nejvíce loni škodila vichřice, naopak asi o 30 procent ubylo škod z úderu blesku. Nejhorší událostí pak byla vichřice a krupobití, které se na přelomu června a července prohnaly přes střední Čechy a Moravu. Tato událost způsobila 4700 škod za 295 mil. Kč, informoval mluvčí pojišťovny Milan Káňa.

Česká podnikatelská pojišťovna řešila loni 5900 pojistných událostí způsobených přírodními živly za 185 mil. Kč. Škod způsobených živly bylo více než v roce 2018 a jejich finanční objem vzrostl více než dvojnásobně. Ve statistikách dominují podle mluvčí Renaty Čapkové škody z vichřice a krupobití, kterých proti roku 2018 přibylo nejvíce. Naopak škod z povodní eviduje řádově desítky, srovnatelně s předchozím rokem. Největší škodou bylo poničení staveb a zařízení v areálu autosalonu a zejména zaparkovaných vozidel s celkovou škodou přes 15 mil. Kč.

Výsledkem loňských živlů je mnoho zdevastovaných střešních krytin, spadlých stromů na domy, auta a kůlny, popadaných plotů a rozbitých skleníků. Ojedinělé nebylo ale ani poškozené lešení, zničená omítka, zahradní nábytek a ulítlé trampolíny, shrnul Barák.

(ici)

24. 1. 2020  (ici)