Invaze kobylek

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) vyzvala k mezinárodní pomoci zemím východní Afriky, jejichž zemědělství devastuje invaze kobylek.

Varovala také, že se hejna tohoto hmyzu mohou dále rozrůstat a šířit do nových regionů, informoval server BBC. Etiopie, Keňa a Somálsko čelí podle mluvčího FAO »bezprecedentnímu« a »devastujícímu« přívalu kobylek, které jsou schopny zničit kompletní úrodu. Organizace proto vyzvala k pomoci, která by »odvrátila rizika pro potravinovou bezpečnost, živobytí a podvýživu«.

»Rychlost šíření těchto škůdců i rozsah zamoření jsou natolik daleko za hranou, že napnuly kapacity místních i celostátních úřadů na maximum,« uvedla FAO. Jediným prostředkem, který zbyl v boji proti přívalu kobylek, je nyní práškování insekticidy z letadel.

Nynější invaze kobylek má původ v Jemenu na druhé straně Rudého moře, kde silné deště na konci loňského roku vytvořily dokonalé podmínky pro jejich množení. FAO se obává, že se hejna mohou do června rozrůst až na pětisetnásobek současného stavu. Nebezpečí vyplývající z přemnožení tohoto hmyzu se navíc netýká pouze východní Afriky - na jaře by mohly zasáhnout i Írán, Pákistán či Indii.

Kobylka je schopna urazit denně vzdálenost až 150 kilometrů. Každý dospělý jedinec dokáže sníst za den potravu vážící stejně jako on samotný. OSN v listopadu varovala před invazí kobylek v Etiopii s tím, že pokud se problém nebude náležitě řešit, kobylky se rozšíří do dalších částí země i sousední Keni. Někteří zemědělci v etiopském regionu Amhara již tehdy ztratili veškerou svou úrodu.

V prosinci hejno kobylek donutilo civilní letadlo k předčasnému přistání v Addis Abebě, neboť se hmyz dostal do motorů a zatemnil přední sklo pilotní kabiny.

(čtk)

24. 1. 2020  (čtk)