Čína přijímá další opatření proti infekci

Nemoci způsobené novým koronavirem v Číně podlehlo 56 lidí a nakažených je přes 2000.

Oznámily to čínské úřady. Schopnost šíření tohoto viru, který je infekční i v inkubační době, podle nich začíná sílit. Ve Vietnamu je v nemocnici kvůli podezření z nákazy Čech a první možný případ infekce ohlásilo Rakousko. První potvrzený případ oznámila Kanada, zatímco USA už třetí. V rámci preventivních opatření začal v Číně až do odvolání platit zákaz prodeje volně žijících zvířat, jež jsou zřejmě původcem koronaviru.

Hospitalizaci českého občana z čistě preventivních důvodů ve Vietnamu potvrdilo české ministerstvo zahraničí. O sledování 12 lidí, mezi nimiž je Čech, kvůli podezření z nákazy informovaly vietnamské servery. Podle nich přišel do nemocnice v Danangu s dalšími osobami sám s horečkou ke kontrole.

Čínské úřady rozšiřují opatření s cílem zabránit šíření infekce. V provincii Chu-pej, z jejíž metropole Wu-chanu virus pochází, například v rámci prevence oznámily zastavení autobusové dopravy na linkách mezi městy i mezi provinciemi.

Ode dneška nesmějí čínské cestovní kanceláře zajišťovat hotelové rezervace či pobyty pro skupiny. K městům, jež se jako Peking rozhodla preventivně omezit osobní dopravu, se dočasným zastavením provozu dálkových autobusových linek přidal severočínský Tchien-ťin, kde žije 15 milionů lidí. Zavřít automobilovou a lodní dopravu pro osoby cestující odjinud chtělo pobřežní velkoměsto Šan-tchou, ale zatím od toho upustilo.

Nemocní jsou kromě Číny i v dalších zemích. V Asii je oznámily Japonsko, Jižní Korea, Nepál, Malajsie, Singapur, Thajsko, Tchaj-wan a Vietnam. V pátek první tři případy v Evropě ohlásily francouzské úřady a o třetí infikované osobě v USA informovaly zdravotnické orgány Kalifornie. Nákaza byla potvrzena i v Austrálii a první případ hlásí také Kanada.

Na výsledky vyšetření kvůli podezření na tento typ viru čeká čínská letuška, která je od pátku ve Vídni a nyní leží na izolovaném oddělení v nemocnici. Úřady zjišťují, s kým se v Rakousku dostala do kontaktu.

Evakuaci svých občanů z Wu-chanu připravují USA, Francie, Japonsko a Rusko.

(čtk)

27. 1. 2020  (čtk)