Nejsilnější lijáky za 110 let

Silné bouře, které od čtvrtka trápí stát Minas Gerais na jihovýchodě Brazílie, si vyžádaly nejméně 30 životů, dalších 17 lidí se pohřešuje.

S odvoláním na brazilské úřady o tom informovala AFP. Rekordní deště zasáhly třicet měst a domovy kvůli nim muselo opustit přes 3500 lidí.

Brazilský národní meteorologický ústav INMET uvedl, že za 24 hodin naměřil nejvyšší srážky od začátku měření před 110 lety. Mezi čtvrtkem devíti hodinami tamního času a pátečními devíti hodinami v jednom z největších brazilských měst Belo Horizonte spadlo 171,8 milimetrů srážek.

Záběry brazilských televizních stanic ukazovaly sesutou půdu a zborcené domy, bouře rovněž vyvrátily stromy a sloupy elektrického vedení. Kvůli srážkám, které se dotkly i sousedních států Rio de Janeiro a Espírito Santo, se vylily řeky z koryt.

Šest lidí zemřelo v pátek na jižních předměstích Belo Horizonte, když se na ně zřítil dům. Úřady přímo ve městě hlásily čtyři oběti, jeden člověk zemřel v sousedním městě Contagem.

Přívalové deště zasáhly jihovýchod Brazílie, zejména pak stát Espírito Santo, i minulý týden. Při záplavách a sesuvech půdy vyvolanými přívalovými dešti zemřelo šest lidí. Voda plná bahna zaplavila ulice měst a odnášela automobily, ve městě Iconha zničila veškeré obchody.

(čtk)

27. 1. 2020  (čtk)