Významný úspěch Asadových vojáků v Idlíbu

Syrská vládní vojska vstoupila do města Maara an-Numán jižně od Idlíbu. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Podle ní je to významný úspěch Damašku, který se snaží provincii Idlíb dobýt z rukou teroristů, povstalců a radikálů.

Podle SOHR se v Maara an-Numán odehrály střety povstalců a vládních vojsk, která měla podporu ze vzduchu. Syrský vládní list Al-Vatan uvedl, že vojska prezidenta Bašára Asada vstoupila do Maara an-Numánu a čtvrti města vzápětí začala pročesávat.

Podráždění agresoři

Turecké ministerstvo obrany mezitím oznámilo, že jakékoliv útoky na turecká pozorovací stanoviště v severozápadní provincii Idlíb se okamžitě setkají s tvrdou odvetou. Turecko se v této syrské provincii dopouští agrese vůči cizímu suverénnímu státu.

[o]

Provincie Idlíb, v níž leží stejnojmenné město, je poslední syrskou provincií, kterou z větší části kontrolují odpůrci syrské vlády a radikální islamistické skupiny, zejména bývalá odnož teroristické sítě al-Kajdá, skupina Haját Tahrír aš-Šám.

Přesuny teroristů

Do oblasti Idlíbu se v předchozích letech stěhovali odpůrci režimu z ostatních částí země poté, co syrská vláda zde získávala zpět pod kontrolu území ztracená v občanské válce, jež vypukla v roce 2011.

Ofenzivu v Idlíbu zahájila syrská armáda vloni v dubnu a do srpna, kdy bylo vyjednáno křehké příměří oznámené Moskvou, tam prý zahynula tisícovka civilistů a na 400 000 lidí muselo podle OSN opustit domovy. Boje znovu zesílily koncem listopadu. Od té doby mělo uprchnout dalších 350 000 Syřanů, většinou žen a dětí, paradoxně k tureckým hranicím, ačkoli Turecko syrské uprchlíky ze svého území hodlá vracet zpět do Sýrie.

Erdogan proti Asadovi i Kurdům

Dříve v tomto měsíci začala platit dohoda o klidu zbraní oznámená Ruskem, které stojí na straně Damašku, a Erdoganovým Tureckem, které podporuje teroristy nejen proti syrskému prezidentu Bašáru Asadovi, ale i proti Kurdům. Boje ale pokračují a v uplynulých týdnech na obou stranách podle ČTK přišly o životy desítky bojovníků.

(rj)

29. 1. 2020  (rj)