Malawiské volby se budou opakovat

Ústavní soud v jihoafrickém Malawi v pondělí prohlásil za neplatné prezidentské volby z loňského roku.

Důvodem jsou podle něj »rozsáhlé, systematické a závažné« nesrovnalosti. Volby v květnu 2019 vyhrál Peter Mutharika, který získal o tři procenta více hlasů než jeho největší rival Lazarus Chakwera. Opozice výsledek okamžitě zpochybnila a zemi na několik měsíců zachvátily demonstrace, které si vyžádaly i oběti na životech, píše agentura AP.

[o]

Soud rovněž nařídil konání nových voleb, které by se měly uskutečnit do 150 dní, a vyjádřil naději, že rozhodnutí »nezničí (malawský) národ«.

Rozsudku předcházelo přijetí bezpečnostních opatření v okolí soudní budovy, jeho plné znění vysílal v angličtině i místní čičevštině živě malawský rozhlas. Pětičlenná porota vyslechla argumenty, které měly prokázat, že prezident a volební komise hlasy zfalšovali. Na některých volebních hlasech byla například použita korekční tekutina a na části listin s výsledky zase chyběly podpisy.

Mutharika i komise obvinění odmítli, nesrovnalostí podle nich nebylo tolik, aby výsledek voleb změnily. Proti rozhodnutí soudu se mohou odvolat.

Peter Mutharika v květnových volbách s 38 % hlasů obhájil mandát, na druhém místě se umístil bývalý pastor Lazarus Chakwera s 35 %. Bývalému viceprezidentovi Saulosovi Chilimovi dali voliči 20 % hlasů. Oba neúspěšní kandidáti uvedli, že nesrovnalosti měly vliv na více než 1,4 milionu hlasů z celkového počtu 5,1 milionu.

Malawi je vnitrozemský stát v jihovýchodní části Afriky. Na rozloze 118 000 km² žilo v roce 2016 podle odhadů přes 18 091 000 obyvatel. Od roku 1907 bylo území známé jako britský protektorát Nyasaland (česky Ňasko). Po vyhlášení nezávislosti v roce 1964 bylo přejmenováno na Malawi. Patří mezi nejchudší země světa.

(pe, čtk)

6. 2. 2020  (pe, čtk)