Potíže vládního M5S

Vládnoucí italské Hnutí pěti hvězd (M5S) se potýká s odchody svých členů a zásadními rozkoly, které nejspíš nebude možné na březnovém kongresu překonat, napsala agentura Reuters s odvoláním na prohlášení zástupců protestního hnutí.

Strana, která v posledních parlamentních volbách v roce 2018 získala dvakrát tolik hlasů než její hlavní soupeř, řeší nejrůznější problémy již delší dobu. Před týdnem oznámil svůj konec v čele strany italský ministr zahraničí Luigi Di Maio.

Strana po volbách vytvořila koalici s krajně pravicovou Ligou Mattea Salviniho a začala ztrácet hlasy. Koalice se rozpadla a M5S loni v létě vytvořila nový kabinet s tehdy opoziční středolevou Demokratickou stranou. Voliči jí ale ubývají i nadále. Poslanci strany i její stoupenci jsou totiž rozpolcení: část z nich se chce vrátit ke kořenům a fungovat jen jako protestní hnutí, část by ráda upevnila vztah s Demokratickou stranou a poslední část by se naopak chtěla navrátit ke spojenectví s krajně pravicovou Ligou. V posledních regionálních volbách, které se konaly v severní Itálii, získal kandidát M5S pouhých 3,5 % hlasů.

Hrozí rozpad

»Dříve byly vztahy v hnutí poetické a vládla tam naděje, nyní získaly navrch konflikty a podezření,« říká Max Bugani, dlouholetý politik hnutí, který nyní pracuje pro starostku Říma Virginii Raggiovou rovněž z Hnutí pěti hvězd. Podle Buganiho hrozí, že se strana vzniklá v roce 2009 může brzy rozpadnout a bylo by to prý i lepší, než »neustále se snažit pokračovat, ale přitom se každý den hádat«.

Italský premiér Giuseppe Conte se přiklání na stranu těch, kteří by chtěli upevnit spojenectví s Demokratickou stranou. Chce totiž, aby vládní koalice vytvořila protiváhu populární Salviniho Lize. Tuto strategii podporuje i zakladatel M5S Beppe Grillo, nicméně proti jsou jiní vlivní politici hnutí jako například Di Maio. Ti by si raději představovali, aby strana zůstala někde uprostřed a mohla se tak v případě potřeby připojit k pravicovým, ale i levicovým silám.

[o]

Zmírnila se rétorika

Strana M5S vznikla v roce 2009 jako protestní hnutí, které kritizovalo tehdejší politické vedení. S nástupem Di Maia do jeho čela se ale rétorika M5S zmírnila, citelně například v kritice EU.

V posledních volbách v roce 2018 bylo M5S nejsilnější stranou, když dostalo téměř 33 % hlasů, zatímco Ligu tehdy volilo asi 17 % hlasujících. Loni ve volbách do Evropského parlamentu se ale M5S propadlo zhruba na polovinu. Kolem 16 % dávají této straně i nynější průzkumy, zatímco Salviniho Ligu by nyní volilo zhruba 30 % voličů.

Kartami ovšem může zamíchat takzvané Hnutí sardinek, které vzniklo jako M5S spontánně a rozšířilo se po severu země. Prezentuje se jako vyhraněně protipravicové.

(čtk)

6. 2. 2020  (čtk)